Spis treści
Matura z matematyki. Uwaga na przecieki
Już w poniedziałek abiturienci zmierzą się na egzaminie maturalnym z królową nauk, czyli matematyką. Wielu uczniów, którzy skończyli szkoły ponadpodstawowe nerwowo szuka w internecie przecieków arkuszy CKE, na czym często korzystają oszuści wykradając m.in. dane osobowe. Warto więc uważać podając swoje dane podczas prób uzyskania odpowiedzi do zadań z matematyki.
Wiele stron internetowych reklamuje się hasłami "Odpowiedzi do matury z matematyki", jednak gdyby taka sytuacja miała miejsce w rzeczywistości, a odpowiedzi naprawdę wyciekłyby do internetu, egzamin musiałby zostać przełożony, a prokuratura zostałaby zmuszona do wszczęcia śledztwa.
Jak wygląda matura z matematyki na poziomie podstawowym?
Każdy uczeń podchodząc do egzaminu maturalnego z matematyki musi posiadać ze sobą kilka niezbędnych przedmiotów. Są to:
- kalkulator prosty
- cyrkiel
- linijka
- zestaw wzorów matematycznych, które przeważnie udostępniane są przez szkoły
- Egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym trwa 180 minut. W arkuszu egzaminacyjnym znajdzie się od 29 do 40 zadań. Łączna liczba punktów, jakie można uzyskać za prawidłowe rozwiązanie wszystkich zadań w arkuszu, jest równa 50 - możemy przeczytać na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Matura z matematyki. CKE informuje o kilku rodzajach zadań
Jak przekazuje CKE, w arkuszu egzaminacyjnym znajdą się zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte. "Zadania zamknięte to takie, w których zdający wybiera odpowiedź spośród podanych" - możemy przeczytać w informatorze dotyczącym matury z matematyki.
Wśród zadań zamkniętych mogą znaleźć się m.in.:
- zadania wyboru wielokrotnego
- zadania typu prawda-fałsz
- zadania na dobieranie
Niewątpliwie więcej trudności mogą sprawić zadania otwarte, wśród których - jak informuje CKE - znajdziemy:
- zadania z luką, wymagające uzupełnienia zdania albo zapisania odpowiedzi jednym lub kilkoma wyrazami, symbolami lub wyrażeniami matematycznymi określającymi własności obiektów matematycznych, w tym wykonania lub uzupełniania wykresu, zależności, diagramu, tabeli
- zadania krótkiej odpowiedzi, wymagające wykonania prostego obliczenia lub bezpośredniego zapisania rozwiązania albo zapisania przeprowadzonego rozumowania lub obliczenia zwykle w dwóch lub trzech etapach
- zadania rozszerzonej odpowiedzi, wymagające utworzenia strategii rozwiązania problemu matematycznego i przedstawienia jej realizacji.
Takie zadania na pewno pojawią się na maturze z matematyki
Nikt tak naprawdę nie wie, jakie dokładnie zadania pojawią się na maturze z matematyki, a abiturienci nie mogą polegać jedynie na przeciekach, ponieważ te często są mało wiarygodne, a Centralna Komisja Egzaminacyjna dba o to, aby każdy arkusz był odpowiednio zabezpieczony. I choć gotowe odpowiedzi na maturę z matematyki z pewnością ucieszyłyby niejednego ucznia, to jest to sytuacja niemożliwa do zrealizowania.
Jak przekazuje jednak Centralna Komisja Egzaminacyjna, na maturze z matematyki uczniowie mogą spodziewać się zadań z zakresu:
- liczby rzeczywiste, wyrażenia algebraiczne, równania i nierówności
- funkcje, ciągi, optymalizacja
- planimetria, geometria analityczna, stereometria
- kombinatoryka, rachunek prawdopodobieństwa i statystyka
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
dś