Matura z matematyki. Jakie są maturalne przecieki? Sprawdź, jakie zadania to pewniaki i pojawią się na pewno

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Wideo
od 16 lat
Matura z matematyki zawsze budzi wśród zdających ogromne emocje. Abiturienci zmierzą się z królową nauk w poniedziałek. Przed egzaminem wiele osób szuka w internecie przecieków arkuszy maturalnych, jednak należy pamiętać, że nerwowość maturzystów często wykorzystywana jest przez oszustów w celu uzyskania np. danych osobowych. Sprawdź, jakie są maturalne przecieki oraz jakie zadania na pewno pojawią się na arkuszach maturalnych z matematyki.

Spis treści

Matura z matematyki. Uwaga na przecieki

Już w poniedziałek abiturienci zmierzą się na egzaminie maturalnym z królową nauk, czyli matematyką. Wielu uczniów, którzy skończyli szkoły ponadpodstawowe nerwowo szuka w internecie przecieków arkuszy CKE, na czym często korzystają oszuści wykradając m.in. dane osobowe. Warto więc uważać podając swoje dane podczas prób uzyskania odpowiedzi do zadań z matematyki.

Wiele stron internetowych reklamuje się hasłami "Odpowiedzi do matury z matematyki", jednak gdyby taka sytuacja miała miejsce w rzeczywistości, a odpowiedzi naprawdę wyciekłyby do internetu, egzamin musiałby zostać przełożony, a prokuratura zostałaby zmuszona do wszczęcia śledztwa.

Jak wygląda matura z matematyki na poziomie podstawowym?

Każdy uczeń podchodząc do egzaminu maturalnego z matematyki musi posiadać ze sobą kilka niezbędnych przedmiotów. Są to:

  • kalkulator prosty
  • cyrkiel
  • linijka
  • zestaw wzorów matematycznych, które przeważnie udostępniane są przez szkoły

- Egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym trwa 180 minut. W arkuszu egzaminacyjnym znajdzie się od 29 do 40 zadań. Łączna liczba punktów, jakie można uzyskać za prawidłowe rozwiązanie wszystkich zadań w arkuszu, jest równa 50 - możemy przeczytać na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Matura z matematyki. CKE informuje o kilku rodzajach zadań

Jak przekazuje CKE, w arkuszu egzaminacyjnym znajdą się zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte. "Zadania zamknięte to takie, w których zdający wybiera odpowiedź spośród podanych" - możemy przeczytać w informatorze dotyczącym matury z matematyki.

Wśród zadań zamkniętych mogą znaleźć się m.in.:

  • zadania wyboru wielokrotnego
  • zadania typu prawda-fałsz
  • zadania na dobieranie

Niewątpliwie więcej trudności mogą sprawić zadania otwarte, wśród których - jak informuje CKE - znajdziemy:

  • zadania z luką, wymagające uzupełnienia zdania albo zapisania odpowiedzi jednym lub kilkoma wyrazami, symbolami lub wyrażeniami matematycznymi określającymi własności obiektów matematycznych, w tym wykonania lub uzupełniania wykresu, zależności, diagramu, tabeli
  • zadania krótkiej odpowiedzi, wymagające wykonania prostego obliczenia lub bezpośredniego zapisania rozwiązania albo zapisania przeprowadzonego rozumowania lub obliczenia zwykle w dwóch lub trzech etapach
  • zadania rozszerzonej odpowiedzi, wymagające utworzenia strategii rozwiązania problemu matematycznego i przedstawienia jej realizacji.

Takie zadania na pewno pojawią się na maturze z matematyki

Nikt tak naprawdę nie wie, jakie dokładnie zadania pojawią się na maturze z matematyki, a abiturienci nie mogą polegać jedynie na przeciekach, ponieważ te często są mało wiarygodne, a Centralna Komisja Egzaminacyjna dba o to, aby każdy arkusz był odpowiednio zabezpieczony. I choć gotowe odpowiedzi na maturę z matematyki z pewnością ucieszyłyby niejednego ucznia, to jest to sytuacja niemożliwa do zrealizowania.

Jak przekazuje jednak Centralna Komisja Egzaminacyjna, na maturze z matematyki uczniowie mogą spodziewać się zadań z zakresu:

  • liczby rzeczywiste, wyrażenia algebraiczne, równania i nierówności
  • funkcje, ciągi, optymalizacja
  • planimetria, geometria analityczna, stereometria
  • kombinatoryka, rachunek prawdopodobieństwa i statystyka

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Polecjaka Google News - Portal i.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl