Media bez wyboru. Świat reaguje na protest polskich dziennikarzy

Wojciech Szczęsny
Fot. Pixabay
Środowa akcja protestacyjna w polskich mediach odbiła się echem na całym świecie. Głos zabrała m.in. była sekretarz stanu USA, która uznaje ją za reakcję na "atak na demokrację i praworządność".

We wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych Madeleine Albright podkreśliła, że zaistniałą sytuacją powinny być głęboko zaniepokojone wszystkie osoby, którym zależy na losach Polski.

- Zostałam zaalarmowana w sprawie najnowszej próby polskiego rządu zmierzającej do zdławienia wolnych mediów. Musimy nazywać rzeczy po imieniu, to atak na demokrację i praworządność - oświadczyła była amerykańska sekretarz stanu.

W podobnym tonie wypowiedział się obecny szef amerykańskiej misji dyplomatycznej w Polsce.

- Wolne media są kamieniem węgielnym demokracji. Stany Zjednoczone będą zawsze bronić niezależności mediów. - napisał Bix Aliu.

O środowym proteście stacji telewizyjnych i radiowych, gazet oraz portali internetowych poinformowały największe światowe agencje prasowe, m.in. Reuters, czy Associated Press. Wiadomości o sprzeciwie wobec planów rządu dotarły dzięki temu do czytelników spoza Europy - w Stanach Zjednoczonych, czy Indiach.

Zaniepokojenie sytuacją w Polsce wyraziła także Komisja Europejska.

- Widzieliśmy czarne ekrany. Nasze obawy dotyczące pluralizmu mediów w Polsce są dobrze znane. Wiemy też o planach dotyczących nowego projektu. - powiedział rzecznik KE Christian Wigand. - Oczekujemy od państw członkowskich, że wszelkie działania podatkowe nie będą wpływały na obowiązek zapewnienia funkcjonowania wolnych, niezależnych i zróżnicowanych mediów. To szczególnie ważne w okresie pandemii, który mocno dotknął branżę medialną. - podkreślił.

W czwartek specjalny webinar poświęcony sytuacji dziennikarzy w Polsce zorganizuje Międzynarodowa Izba Prasy (International Press Institute). W zdalnej konferencji wezmą udział eksperci z zakresu ochrony praw człowieka oraz wydawcy, którzy przedstawią wyniki analizy dotyczącej wolności prasy w Polsce od czasu wyborów parlamentarnych w 2015 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka "SE". Kandydaci w bezpośrednich starciach

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl