Metro niegotowe, samoloty nie polecą. Rozterki Paryża przed Igrzyskami Olimpijskimi

Piotr Olkowicz
Maskotka igrzysk Phryges wydaje się niewzruszona narastającymi problemami
Maskotka igrzysk Phryges wydaje się niewzruszona narastającymi problemami PAP/ Apaydin Alain/ABACA
Podczas przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Paryżu bilety na metro będą prawie dwa razy droższe w związku koniecznością sfinansowania dodatkowego transportu - poinformował Związek Transportu regionu Ile-de-France (IDFM). Zakaz ruchu lotniczego w promieniu 150 km od Paryża będzie wprowadzony wieczorem 26 lipca podczas ceremonii otwarcia przyszłorocznych igrzysk olimpijskich, co zakłóci ruch na dwóch największych francuskich lotniskach - poinformowała Generalna Dyrekcja Lotnictwa Cywilnego.

"Bilet na jednorazowy przejazd metrem wzrośnie z 2,10 euro do 4 euro, a cena karnetu z 16,90 euro do 32 euro" - oświadczyła prezes IDFM Valerie Pecresse w filmie opublikowanym na platformie X (dawniej Twitter) - Podwyżki będą obowiązywać od 20 lipca do 8 września i "nie będą miały wpływu na ceny biletów miesięcznych i rocznych" - dodała Precresse.

Kilka dni temu mer Paryża Anne Hidalgo wywołała oburzenie, mówiąc, że "nie będziemy gotowi", jeśli chodzi o transport publiczny podczas igrzysk.

W październiku minister transportu Clement Beaune oświadczył, że mobilność w regionie paryskim podczas igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich latem 2024 roku będzie wyzwaniem dla władz, "ponieważ zobowiązaliśmy się, że 100 proc. dojazdu na tereny zawodów będzie odbywać się komunikacją miejską".

Szacuje się, że w igrzyskach weźmie udział blisko 15 milionów kibiców i osób akredytowanych.

Ceremonia otwarcia igrzysk ze specjalnymi warunkami bezpieczeństwa

Podczas ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w piątek 26 lipca 2024 roku w godzinach od 19.00 do północy zostanie utworzona tymczasowa strefa ścisłego zakazu o promieniu 150 km od Paryża i bez ograniczenia wysokości – sprecyzowała Generalna Dyrekcja Lotnictwa Cywilnego.

Środek ten spowoduje przerwanie działalności dwóch największych francuskich portów lotniczych: Charles-de-Gaulle oraz Orly, a także lotniska Beauvais, specjalizującego się w obsłudze tanich lotów.

Podczas igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich zostaną wprowadzone inne środki regulujące ruch lotniczy. Obecnie są one w fazie opracowywania.

Źródło: PAP

od 7 lat
Wideo

Magazyn GOL 24 - podsumowanie kolejki Ekstraklasy

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl