Międzynarodowa wystawa Radziwiłłów w Wilnie zaskoczy nawet tych, którzy myślą, że widzieli już wszystko

red.
Międzynarodowa wystawa Radziwiłłów. Historia i dziedzictwo książąt została otwarta 10 października 2019 r. w Muzeum Narodowym - Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie. Pierwsza w historii wystawa poświęcona najsłynniejszej litewskiej rodzinie magnackiej zyskała już renomę największej i najbardziej skomplikowanej wystawy w historii Litwy: prezentuje ponad 350 eksponatów z około 40 różnych instytucji i kolekcji znajdujących się w 7 krajach na całym świecie.

Międzynarodowa wystawa Radziwiłłów. Historia i dziedzictwo książąt została otwarta 10 października 2019 r. w Muzeum Narodowym - Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie. Pierwsza w historii wystawa poświęcona najsłynniejszej litewskiej rodzinie magnackiej zyskała już renomę największej i najbardziej skomplikowanej wystawy w historii Litwy: prezentuje ponad 350 eksponatów z około 40 różnych instytucji i kolekcji znajdujących się w 7 krajach na całym świecie.

Wreszcie dom. Choć pałac ten nigdy nie należał do Radziwiłłów, w pobliżu znajdowało się co najmniej dziewięć rezydencji Radziwiłłów. Radziwiłłowie często odwiedzali wielkich książąt litewskich, a dziś jesteśmy tu także i my, razem z naszymi przodkami - mówi jeden z organizatorów wystawy, Maciej Radziwiłł, dodając, że misją jego rodziny jest dziś pielęgnowanie pamięci o rodzie i wspólnej historii Polski i Litwy.

Do tej pory na Litwie odbyła się tylko jedna wystawa poświęcona słynnej litewskiej rodzinie magnackiej, dotyczącej rodu Sapieha. W latach 2011-2012 wystawa była prezentowana na Zamku Królewskim na Wawelu w Krakowie, a później w Galerii Obrazów Wileńskich. Pomysł zorganizowania wystawy poświęconej książętom Radziwiłłów zrodził się kilka lat temu, a jeszcze silniejszym impulsem była konferencja naukowa, która odbyła się w Muzeum Narodowym - Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w 2015 roku, na której zaprezentowano książęta Radziwiłłów, ich różne dziedziny działalności i dziedzictwo.

Początkowo myśleliśmy o zorganizowaniu prostszej wersji wystawy, prezentującej zaledwie kilkadziesiąt historycznych, kulturalnych i artystycznych skarbów związanych z książętami Radziwiłłów, i to z kilku powodów. Po pierwsze, ze względu na różne uwarunkowania historyczne, dziedzictwo to jest rozproszone nie tylko po Polsce, Litwie, Białorusi i Ukrainie, ale także po Europie i reszcie świata. Niektóre z tych skarbów są szczególnie stare, a więc trudne do przetransportowania. Dziedzictwo książąt Radziwiłłów jest tak bogate, że gdy wybierano eksponaty, które mogły być potencjalnie przetransportowane, wymagało sporej selekcji - mówi dyrektor Muzeum Narodowego - Pałacu Wielkich Książąt Litewskich, dr Vydas Dolinskas, dodając, że mimo wszystkich trudności, ostateczna realizacja koncepcji tej międzynarodowej wystawy była prawdziwym wyzwaniem ze względu na jej skalę, eksponaty i uczestniczące w niej instytucje, a także powierzchnie wystawiennicze.

Łącznie na wystawie znajduje się ponad 350 eksponatów z około 40 muzeów, bibliotek, archiwów, kościołów, klasztorów i prywatnych kolekcji z 7 krajów świata - Litwy, Polski, Białorusi, Ukrainy, Niemiec, Francji i Ziemi Świętej (Jerozolima). Największa liczba najbardziej imponujących eksponatów z instytucji zagranicznych pochodziła głównie z Muzeum Narodowego w Warszawie, Zamku Królewskiego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie oraz Centralnego Archiwum Akt Historycznych w Warszawie.

Wystawa zawiera m.in. nieco ponad 100 portretów Radziwiłłów z XVI-XIX w., z których większość to portrety dam z rodziny, wpatrujących się w zwiedzających ze ścian galerii. Wśród nich słynna podobizna przedstawiająca Barbarę Radziwiłłównę, listy, dokumenty i inne eksponaty, które uchwyciły najważniejsze wydarzenia historyczne - wszystkie te przedmioty opowiadają legendarną historię Barbary Radziwiłłówny i Zygmunta Augusta. Poza tym na wystawie będzie można obejrzeć pierwsze w całym Wielkim Księstwie Litewskim dokumenty, na mocy których w XVI wieku cesarze rzymscy nadali Radziwiłłom status książęcy.
Wyjątkowym okazem, który zobaczymy na wystawie na pewno będzie srebrny kielich liturgiczny i patena, ofiarowane Kościołowi Narodzenia Pańskiego w Betlejem przez Wielkiego Marszałka Litewskiego i Wileńskiego Palatyna, księcia Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła Sierotkę podczas jego podróży do Jerozolimy (1582-1584). Kielich, którego od 400 lat nie widziano - został przywieziony z Jerozolimy na wystawę w Wilnie.

Według dr Dolinskasa, jedna z największych i najciekawszych kolekcji, na którą składają się skarby sztuki i relikty rodzinne, przybyła na wystawę z prywatnej kolekcji kolekcjonera i patrona wydarzenia - Macieja Radziwiłła, mieszkającego w Warszawie i aktywnie promującego współpracę między Litwą a Polską i ich sąsiadami. Maciej Radziwiłł w 2019 r. został odznaczony Orderem Zasług dla Republiki Litewskiej.

Międzynarodowa wystawa Radziwiłłów. Historia i dziedzictwo książąt będzie czynna do 12 stycznia 2020 roku. Wystawie towarzyszyć będzie bogaty program wydarzeń kulturalnych, z szeregiem ciekawych działań edukacyjnych oraz programów i wycieczek przygotowanych również dla zwiedzających.

Artykuł powstał we współpracy z Fundacją XX. Czartoryskich

czartoryscy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl