Mieszkanie Plus w Małopolsce: Zakliczyn wyprzedzi Kraków [ZDJĘCIA]

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Zgodnie z założeniami programu, mieszkania będą ładne i komfortowe.
Zgodnie z założeniami programu, mieszkania będą ładne i komfortowe. UG Zakliczyn
Wiosną tego roku w gminie Zakliczyn ruszyć ma budowa pierwszych małopolskich bloków w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Powstanie 70 pięknych i komfortowych mieszkań. Mają być dostępne dla średniozamożnych.

Przetarg, który wyłoni generalnego wykonawcę inwestycji został ogłoszony w zakliczyńskim ratuszu 24 stycznia i ma być rozstrzygnięty do 29 marca. Obejmuje budowę 70 mieszkań w oparciu o projekt wykonany na zlecenie gminy przez tarnowską pracownię ART Artur Grodziński. To najbardziej zaawansowana inwestycja z dwudziestu zainicjowanych w ramach Mieszkania Plus w naszym regionie.

Lusławice i Paleśnica

Jeden czterokondygnacyjny blok z czterdziestoma mieszkaniami i miejscami parkingowymi powstanie w Lusławicach. W odległości 800 m od placu budowy znajdują się sklepy, lokale gastronomiczne, w bezpośrednim sąsiedztwie jest szkoła podstawowa.

O jedną kondygnacje niższy budynek, z trzydziestoma mieszkaniami i taką samą liczbą miejsc parkingowych, wybudowany zostanie w Paleśnicy. W promieniu 400 metrów znajdują się: szkoła, kościół, dwa przystanki autobusowe oraz sklep spożywczy.

Do dyspozycji lokatorów oddane zostaną w obu lokalizacjach mieszkania dwu i trzypokojowe o średniej powierzchni 50 metrów kwadratowych.

- Wspólne zaangażowanie samorządu i inwestora zaowocuje mieszkaniami, które są niezwykle potrzebne mieszkańcom gminy Zakliczyn. Ta inwestycja dowodzi przy okazji, że Mieszkanie Plus stanowi dobrą propozycję zarówno dla dużych miast, jak Kraków, jak i mniejszych gmin, jak Zakliczyn. To daje gwarancję zrównoważonego rozwoju kraju – komentuje Jarosław Kołodziejczyk, dyrektor w biurze realizacji inwestycji PFR Nieruchomości – państwowej spółki odpowiedzialnej za realizację Mieszkania Plus.

Żeby nie musieli wyjeżdżać za chlebem

Dawid Chrobak, burmistrz Zakliczyna, przyznaje, ze rządowy program ma dla jego gminy duże znaczenie.

- Naszym celem jest poprawa jakości życia mieszkańców. Chcemy dać młodym ludziom szansę pozostania w swoich rodzinnych stronach, aby nie musieli za pracą i mieszkaniem wyjeżdżać do większych miast lub zagranicę. Mieszkania to podstawa, dzięki której będą mogli zakładać rodziny i rozwijać się. Oczywiście, nie zapominamy również o seniorach – podkreśla burmistrz.

Przetarg na budowę bloków wygra firma, która zaoferuje, oprócz atrakcyjnej ceny, krótki termin zakończenia robót, a także zdecyduje się na zastosowanie elementów prefabrykowanych. Jak wyjaśniają przedstawiciele PFR Nieruchomości, nowoczesne prefabrykaty, mądrze użyte, pozyskiwane z lokalnych źródeł, mogą zasadniczo ograniczyć czas i koszt realizacji inwestycji. Wszelkie informacje na temat przetargu (oraz innych przedsięwzięciach) można znaleźć na stronie internetowej: www.bgkn.pl.

Przypomnijmy, że w ramach Mieszkania Plus powstać ma też spore osiedle przy ul. Spacerowej w Krakowie. Pierwsze bloki mają być ukończone w ciągu trzech lat, a zamieszka w nich od 1000 do 1100 średnio zamożnych rodzin. Lokale, zgodnie z podstawową ideą programu, będą przeznaczone przede wszystkim na wynajem - na preferencyjnych warunkach.

Szeroko o Mieszkaniu Plus w Krakowie piszemy w tekście: Więcej niż osiedle na Klinach

Atrakcyjne dla średniaków, z dopłatami odpaństwa

Głównym celem Mieszkania Plus jest zapewnienie dobrych warunków do życia tzw. średniozamożnym, czyli rodzinom, które mają zbyt wysokie dochody, by otrzymać lokal komunalny, ale za małe, by go samodzielnie kupić na wolnym rynku.

Od początku 2019 roku, wzorem zasobniejszych państw UE, rodziny takie mogą się starać o państwowe dopłaty do czynszów. Wsparcie takie przysługuje również tym najemcom, którzy gotowi są płacić wyższe opłaty po to, by w przyszłości stać się właścicielami zajmowanych mieszkań. Pierwsze tego typu umowy zostały już zawarte. Za9interesowanie jest duże.

Rządowi zależy, by przystępne cenowo, ale w pełni komfortowe mieszkania powstawały zwłaszcza w mniejszych ośrodkach. Chodzi bowiem o bardziej zrównoważony rozwój kraju, zatrzymanie zjawiska wysysania tzw. Polski powiatowej przez metropolie. PFR Nieruchomości stara się tak planować inwestycje, by oprócz mieszkań wraz z cała niezbędną infrastrukturą na tym samym terenie powstawały także atrakcyjne miejsca pracy oraz instytucje i obiekty kultury, sportu, rozrywki itp. Pozwoli to bowiem stworzyć przestrzeń do rozwoju silnych lokalnych społeczności.

Mieszkanie Plus obejmuje nie tylko budowę lokali, ale i zmiany prawne mające na celu ułatwienie tego typu inwestycji, i społecznych, i prywatnych, a także zwiększenie dostępności gruntów i kapitału.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Mieszkanie Plus w Małopolsce: Zakliczyn wyprzedzi Kraków [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
kolik

No i co z budynkami w gminie Zakliczyn, Panie Chrobak?

b
bohr
Ale trzeba zacząć od zatrzymania mlodych w mniejszych miejscowościach poprzez rozbicie Uczelni wyższych na mniejsze miasta a nie jak jest teraz że w Krakowie jest prawie 100tys. studentów.
C
Co?
Zamiast dobrze płatnej pracy (wtedy byloby ich stac na mieszkania) dostali mieszkania? To co.beda jedli, skoro nie mieli "chleba" i chcieli wyjeżdżać? Okna i ściany?
:)
Jeszcze lepszy pomysł, jak komuś za ciasno w Krakowie i uważa, że trzeba więcej ludzi poza Krakowem, to niech wyjedzie do małego miasta, albo na wieś. Zrobi dobrze sobie, bo będzie miał luz. Tym co zastaną, bo będzie o jednego mniej i wyludniającej się miejscowości, bo będzie tam 1 więcej. :)
n
nurek
Najlepiej porzucic auta na rzecz furmanek, bloki na rzecz szałasów, biurowce na rzecz pastwisk i Kraków stanie się miastem mlekiem i miodem płynącym.
G
Gość
Oto chodzi, by metropolie (prym wiedzie w tym patologicznym zjawisku Kraków) przestały wysysać ludność mniejszym samorządom (miastom średnim i małym oraz wsiom). Kraków jest przeludniony, żyje się z dyskomfortem (korki uliczne, paraliż komunikacyjny, smog, zgiełk, mrowie ludzi, pustynia betonowa, biurowce) a gdzie indziej się wyludnia. Czas, by ludność napływowa opuściła Kraków, by wyburzono biurowce w Krakowie (przyczyniają się one do ogromnego ruchu, korków, smogu), wyburzono trochę blokowisk, przywrócono (przynajmniej częściowo) przemysł.
?
Ile pieniędzy jest wyprowadzane z budżetu na ten projekt w przeliczeniu na 1 m2?
Wróć na i.pl Portal i.pl