Minister klimatu i środowiska zapowiada obniżki taryf za prąd. „Kończymy pisać ustawę". Sprawdź, czy skorzystasz

Maciej Badowski
PAP
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Rząd pracuje nad ustawą, która przyczyni się do obniżki taryf za prąd, wprowadzenia niższej ceny maksymalnej za prąd oraz wprowadzenia bonu energetycznego dla gospodarstw domowych. Prace nad ustawą są na etapie końcowym. Jej projekt ma trafić do Sejmu jeszcze w kwietniu. – Kończymy pisać ustawę, w której będą trzy elementy – zapowiedziała minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska.

Spis treści

– Nowe taryfy będą niższe od obecnych – wyjaśniła minister Hennig-Kloska.
Rządowy projekt ustawy w sprawie cen energii dla odbiorców ma trafić do Sejmu jeszcze w kwietniu. Natomiast planowane zmiany mają być wprowadzone już w połowie roku.

123RF

Zmiany w naliczaniu taryf. Jest zapowiedź ze strony Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Minister Hennig-Kloska w czwartek rano poinformowała, że trwają prace nad ustawą, w której kluczowym elementem będzie zmiana podstawy do naliczania taryf. – Kończymy pisać ustawę, w której będą trzy elementy. Pierwszy to zmiana podstawy do naliczenia taryf, tak aby można je obniżyć – zapowiedziała szefowa resortu. – Taryfy będą niższe – zapewniła.

Planowane zmiany mają być wprowadzone już w połowie roku. – Nowe taryfy będą niższe od obecnych. Pracujemy nad tym z Urzędem Regulacji Energetyki (URE). Naszym zadaniem jest dać podstawę prawną do tego, by taką taryfę można było w połowie roku wskazać – wyjaśniła minister Hennig-Kloska.

Nowa ustawa i obniżka cen maksymalnych za prąd

W ramach nowej ustawy, Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad obniżką cen maksymalnych za prąd. – Drugi element to cena maksymalna, która (..) będzie niższa niż teraz – tłumaczyła. Rządowy projekt ustawy w sprawie cen energii dla odbiorców ma trafić do Sejmu jeszcze w kwietniu.

Aktualnie, ceny energii, gazu oraz ciepła są zamrożone w ramach wprowadzonych przez poprzedni rząd tarcz antyinflacyjnych. Przepisy wygasają jednak w połowie roku. Na koniec 2023 roku uchwalono ustawę, która utrzymuje w pierwszej połowie 2024 roku dotychczasowe zasady ochrony określonych odbiorców energii elektrycznej, gazu i ciepła.

Bon energetyczny dla najbardziej potrzebujących

Trzecim elementem zapowiadanej ustawy ma być bon energetyczny, który trafi do najbardziej potrzebujących gospodarstw domowych. Minister Hennig-Kloska zapowiedziała niedawno, że na Stały Komitet Rady Ministrów mają trafić rozwiązania dotyczące wsparcia dla odbiorców energii po 1 lipca br. Bon energetyczny ma objąć minimum 3,5 mln gospodarstw domowych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl