Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało nową ustawę. Chodzi o e-administrację

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało ustawę o e-administracji.
Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało ustawę o e-administracji. Fot. PAP/Leszek Szymański
Ustawa o e-administracji jest zwieńczeniem prac Ministerstwa Cyfryzacji przez całą kadencję. Pokazujemy w niej nowe, kolejne rozwiązania, które mają przede wszystkim upraszczać życie Polakom - podkreślił minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Ustawa o e-administracji. Czego dotyczy?

W czwartek w Ministerstwie Cyfryzacji odbyła się konferencja prasowa ministra cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego, dotycząca ustawy o e-administracji.

- Ustawa o e-administracji jest to prawdopodobnie ostatnia ustawa w tej kadencji Sejmu, którą przygotowało Ministerstwo Cyfryzacji. Jest to ustawa, która jest takim zwieńczeniem prac przez całą kadencję. Pokazujemy w niej nowe, kolejne rozwiązania, które mają przede wszystkim upraszczać życie Polakom - powiedział Janusz Cieszyński.

Jakie rozwiązania przynosi ustawa o e-administracji?

Według resortu ustawa ma pozwolić na udostępnienie przez internet nowych usług administracji publicznej. W ich ocenie nowe rozwiązania "będą miały charakter rewolucyjny dla obywateli, przedsiębiorców i administracji".

- Ustawa o e-administracji ma sprawić, że realizowanie większości usług będzie właśnie on-line - podkreślił szef resortu cyfryzacji.

- Pierwszą z nich są e-doręczenia. Według naszego modelu mają być dla samorządów za darmo. Ta ustawa spotkała się z dużym poparciem ze strony komisji wspólnej rządu i samorządu, dlatego że pierwotny model e-doręczeń zakładał, że e-doręczenia będą płatne na poziomie 75 proc. przesyłki poleconej. Co oznaczało, że dla wielu samorządów to wciąż było duże obciążenie - tłumaczył.

Wskazał, że zadania te będzie realizował wyznaczony operator - w tym przypadku Poczta Polska, za ryczałtową opłatą, która pokryje koszty. "A dla obywatela i samorządu ta usługa będzie darmowa" - zapewnił.

- Kolejnym elementem są e-płatności. Płatność, która kończy bardzo wiele czynności urzędowych też będzie mogła być zrealizowana on-line. Co więcej ta funkcja daje możliwość aktywnego przypominania o tym, że mamy jakąś należność finansową. Docelowo będzie też możliwość zapłacenia odsetek - wyjaśnił minister.

- Zaczynamy od tego co ma największą skalę, czyli podatków lokalnych. Samorząd będzie ze swojego systemu finansowo-księgowego generował zapotrzebowanie na wpłatę i obywatel w aplikacji będzie mógł przy pomocy kodu blik taką płatność dokonać - zaznaczył.

Jak będą wyglądały e-pełnomocnictwa?

Kolejnym rozwiązaniem w ustawie mają być e-pełnomocnictwa.

- Możliwość upoważnienia bliskiej osoby w aplikacji mObywatel do tego, żeby załatwić w naszym imieniu jakąś sprawę urzędową. Docelowo chcemy, żeby to też stał się standard pełnomocnictw udzielanych w życiu codziennym. Czy to do zawarcia umowy, czy do odebrania dziecka z przedszkola - zauważył.

- Chcemy, żeby e-administracja była nie tylko wokół spraw urzędowych, ale żeby też to aplikacja przenikała się w życiu codziennym, dlatego że wtedy będziemy mieli najwięcej sytuacji, w których obywatele będą z niej korzystać - dodał minister cyfryzacji.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

lena

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl