Spis treści
- Co zostało Młodzieżowym Słowem Roku 2024?
- Lista słów w plebiscycie Młodzieżowe Słowo Roku 2024 zawiera takie propozycje jak skibidi, cringe, bambik, slay, azbest czy czemó
- Gdzie zagłosować na Młodzieżowe Słowo Roku 2024? Głosowanie odbywało się za pomocą formularza na stronie PWN w terminie 13-30 listopada
- Zgodnie z zasadami plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku każdy mógł zgłosić dowolnego kandydata, ale były ograniczenia
- Młodzieżowe Słowo Roku w latach ubiegłych to m.in. rel, essa i śpiulkolot
Co zostało Młodzieżowym Słowem Roku 2024?
Sigma to Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Wyraz to określenie osoby odnoszącej sukcesy, pewnej siebie, wybitnej, którą można podziwiać. Sigma jest „samotnym wilkiem”, przekonanym o swej nieprzeciętności, ale się z tym nie afiszuje. Ustala zasady, których bezwzględnie przestrzega. Słowo występuje też w połączeniach, np. skibidi sigma, sigma rizz, które wzmacniają jego pozytywny wydźwięk.

W jury znaleźli się prof. Anna Wileczek, prof. Marek Łaziński, prof. Ewa Kołodziejek oraz Bartek Chaciński.
Lista słów w plebiscycie Młodzieżowe Słowo Roku 2024 zawiera takie propozycje jak skibidi, cringe, bambik, slay, azbest czy czemó
Szansę na zwycięstwo w plebiscycie miało jedno z dwudziestu słów, które zostały wyłonione w pierwszym etapie, gdzie uczestnicy zgłaszali swoich kandydatów.
W TOP 20 znalazły się następujące słowa:
- aura
- azbest
- bambik
- brainrot
- brat
- cringe
- czemó
- delulu
- fe!n/ fein/ fin
- fr/ FR
- glamur/ glamour
- GOAT
- oi oi oi baka
- oporowo
- rizz
- sigma
- skibidi
- slay
- womp womp
- yapping
Zobacz, co oznaczają słowa z TOP 20 nominowanej do Młodzieżowego Słowa Roku 2024>>
Przewodnicząca jury prof. Anna Wileczek zauważa, że wśród nominowanych słów znalazły się te dobrze znane, jak np: sigma, GOAT, rizz, slay, delulu czy bambik.
– Osiągnęły status jednostek – jak mówią młodzi – „mainstreamowych” i ze względu na pragmatyczną przydatność do szybkiej waloryzacji osób lub zjawisk pozostaną na długo. (…) Ale to humor jest jedną z odwiecznych motywacji do kreowania nowych znaczeń wśród młodzieży, także w socialmediowych społecznościach. Coraz częściej jednak ludyczność produkowanych znaczeń jest celem samym w sobie. Wystarczającym powodem jest bowiem absurd, groteskowość, karykaturalność, wpadające w ucho brzmienie, skojarzone niekiedy z utworem muzycznym, lub kształt graficzny wyrazu, aby znalazły się „w wiralowym trendzie” jednostki, takie jak azbest, czemó, glamur lub fe!in – mówi językoznawczyni.
Gdzie zagłosować na Młodzieżowe Słowo Roku 2024? Głosowanie odbywało się za pomocą formularza na stronie PWN w terminie 13-30 listopada
Jak zagłosować na Młodzieżowe Słowo Roku? – zastanawiali się internauci. To bardzo proste. Od 13 listopada (środa) przy pomocy formularza zamieszczonego na stronie PWN, można było zagłosować na kandydata wybranego spośród 20-stu podanych. Trzeba wypełnić formularz o niezbędne dane, a następnie go wysłać. Zobacz, jak zagłosować krok po kroku:
- Wejdź na stronę 202556.html;
- Następnie kliknij „Weź udział w akcji Młodzieżowe Słowo Roku 2024”;
- Uzupełnij dane: wpisz maila, zaznacz słowo, które wybierasz, a także swój wiek oraz niezbędne zgody;
- Kliknij: „Zagłosuj”.
Głosowanie na Młodzieżowe Słowo Roku rozpoczęło się 13 listopada i trwało do 30 listopada do godz. 12.00. To drugi, a zarazem ostatni etap.
Zgodnie z zasadami plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku każdy mógł zgłosić dowolnego kandydata, ale były ograniczenia
Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Ma on za zadanie popularyzować język polski wśród młodzieży.
– Plebiscyt ma na celu wyłonienie najciekawszych i najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. To dla nas okazja do zabawy językiem polskim i refleksji nad ciągłymi zmianami, które w nim zachodzą. Zależy nam, by plebiscyt wywoływał pozytywne emocje i przebiegał w przyjaznej atmosferze oraz z zachowaniem zasad etykiety i etyki – informuje Wydawnictwo Naukowe PWN.
W terminie 8 października – 5 listopada można było zgłaszać swoich kandydatów na Młodzieżowe Słowo Roku. Zgodnie z regulaminem nie mogły być to słowa obraźliwe, wulgarne, naruszające dobre obyczaje, a także zawierające treści niezgodne z prawem czy nawołujące do nietolerancji. Drugi etap to głosowanie na wybrane słowo.
Młodzieżowe Słowo Roku w latach ubiegłych to m.in. rel, essa i śpiulkolot
Plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku ma już całkiem bogatą historię. W zeszłym roku zwycięzcą zostało słowo „rel” w znaczeniu „czuję to samo”, „zgadzam się z tobą”. Zobaczcie, jakie słowa znalazły się na pierwszym miejscu w minionych latach:
- 2023: rel – „mam tak samo”;
- 2022: essa – „coś, co przychodzi łatwo”;
- 2021: śpiulkolot – „miejsce do spania, słowo nawiązuje do mema, śpiulkać to ‘spać’;
- 2020: Młodzieżowe Słowo Roku nie zostało wybrane;
- 2019: alternatywka – „dziewczyna o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach”,
- 2018: dzban – „osoba niezbyt inteligentna”,
- 2017: Iks de/ xD – „coś zabawnego, śmiesznego”,
- 2016: sztos – „coś fajnego, niesamowitego, fantastycznego".
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj
StrefaEdukacji.pl!