Po tym, jak w miejscowości Borodzianka pod Kijowem pojawiła się seria murali, zaczęły narastać spekulacje, że anonimowy artysta przebywa w ogarniętym wojną kraju.
Po udostępnieniu swojego najnowszego dzieła na Instagramie stało się już jasne, że Banksy odwiedził Ukrainę.
Graffiti szablonowe. Jak się zaczęło?
Początki Banksy’ego związane były z tradycyjnym graffiti. Artysta przerzucił się jednak na graffiti szablonowe po pewnym incydencie, którego doświadczył podczas malowania pociągów wraz ze znajomymi: okazał się być mniej szybkim od innych i gdy zjawiły się władze, był zmuszony by schować się pod jednym z wagonów, gdzie miał spędzić kilka godzin w ukryciu. Jak wspominał, właśnie wtedy przyglądając się numerowi seryjnemu pociągu, który został naniesiony na wagon poprzez szablon, doznał inspiracji do obrania takiej techniki.
Jeden z powstałych murali przedstawia mężczyznę przypominającego prezydenta Rosji Władimira Putina, który został przewrócony podczas walki judo z małym chłopcem.

Antywojenny przekaz
Przekaz dzieł, jaki artysta stara się po sobie wraz z nimi zostawić, jest antywojenny, antykapitalistyczny i pacyfistyczny. W ostatnich jego pracach często pojawiają się policjanci, żołnierze, dzieci i osoby starsze. Kolejna praca Banksy’ego ukazuje dwoje dzieci używających metalowej pułapki czołgowej jako huśtawki.

Malunek, który Banksy wybrał, aby zaznaczyć swoją obecność w kraju, przedstawia gimnastyczkę balansującą na uszkodzonym budynku. Artysta zamieścił na Instagramie trzy zdjęcia muralu z podpisem „Borodzianka, Ukraina”.
Borodzianka, położona na północny zachód od stolicy, była jednym z miast najbardziej dotkniętych rosyjskimi bombardowaniami na początku inwazji.
Rosyjscy żołnierze wkroczyli tam w lutym b.r., okupując miasto przez kilka tygodni, zanim zostało ono w kwietniu wyzwolone.
Jeśli ktoś ma ochotę bliżej zapoznać się z twórczością Banksy’ego, warto obejrzeć film dokumentalny p.t. „Wyjście przez sklep z pamiątkami”. Jest to jednocześnie filmowy debiut artysty graffiti: za główną rolę oraz reżyserię odpowiada właśnie Banksy.

dś