Mural Banksy'ego na zniszczonym budynku w Borodziance na Ukrainie. Artysta zostawił ślad na ruinach

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Na Ukrainie pojawiły się prace Banksy'ego, anonimowego artysty związanego ze street-artem.
Na Ukrainie pojawiły się prace Banksy'ego, anonimowego artysty związanego ze street-artem. Fot: instagram.com/banksy
Media społecznościowe obiegło zdjęcie muralu na zniszczonym budynku w Borodziance, miejscowości pod Kijowem. Praca została rozpoznana przez wielbicieli Banksy’ego, najsłynniejszego, anonimowego ulicznego artysty street-art, dla którego jest to charakterystyczny styl.

Po tym, jak w miejscowości Borodzianka pod Kijowem pojawiła się seria murali, zaczęły narastać spekulacje, że anonimowy artysta przebywa w ogarniętym wojną kraju.

Po udostępnieniu swojego najnowszego dzieła na Instagramie stało się już jasne, że Banksy odwiedził Ukrainę.

Graffiti szablonowe. Jak się zaczęło?

Początki Banksy’ego związane były z tradycyjnym graffiti. Artysta przerzucił się jednak na graffiti szablonowe po pewnym incydencie, którego doświadczył podczas malowania pociągów wraz ze znajomymi: okazał się być mniej szybkim od innych i gdy zjawiły się władze, był zmuszony by schować się pod jednym z wagonów, gdzie miał spędzić kilka godzin w ukryciu. Jak wspominał, właśnie wtedy przyglądając się numerowi seryjnemu pociągu, który został naniesiony na wagon poprzez szablon, doznał inspiracji do obrania takiej techniki.

Jeden z powstałych murali przedstawia mężczyznę przypominającego prezydenta Rosji Władimira Putina, który został przewrócony podczas walki judo z małym chłopcem.

Na Ukrainie pojawiły się prace Banksy'ego, anonimowego artysty związanego ze street-artem.
Na Ukrainie pojawiły się prace Banksy'ego, anonimowego artysty związanego ze street-artem. Fot: twitter.com/TDF_UA

Antywojenny przekaz

Przekaz dzieł, jaki artysta stara się po sobie wraz z nimi zostawić, jest antywojenny, antykapitalistyczny i pacyfistyczny. W ostatnich jego pracach często pojawiają się policjanci, żołnierze, dzieci i osoby starsze. Kolejna praca Banksy’ego ukazuje dwoje dzieci używających metalowej pułapki czołgowej jako huśtawki.

Na Ukrainie pojawiły się prace Banksy'ego, anonimowego artysty związanego ze street-artem.
Na Ukrainie pojawiły się prace Banksy'ego, anonimowego artysty związanego ze street-artem. Fot: twitter.com/TDF_UA

Malunek, który Banksy wybrał, aby zaznaczyć swoją obecność w kraju, przedstawia gimnastyczkę balansującą na uszkodzonym budynku. Artysta zamieścił na Instagramie trzy zdjęcia muralu z podpisem „Borodzianka, Ukraina”.

Borodzianka, położona na północny zachód od stolicy, była jednym z miast najbardziej dotkniętych rosyjskimi bombardowaniami na początku inwazji.

Rosyjscy żołnierze wkroczyli tam w lutym b.r., okupując miasto przez kilka tygodni, zanim zostało ono w kwietniu wyzwolone.

Jeśli ktoś ma ochotę bliżej zapoznać się z twórczością Banksy’ego, warto obejrzeć film dokumentalny p.t. „Wyjście przez sklep z pamiątkami”. Jest to jednocześnie filmowy debiut artysty graffiti: za główną rolę oraz reżyserię odpowiada właśnie Banksy.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl