O kradzieży dzieła Banksy'ego informują w piątek ukraińskie media. Z ich relacji wynika, że artysta namalował swoje graffiti na izolacji i ta jej część została wycięta.
Dzieło Banksy'ego w Hostomelu skradzione
Graffiti w Hostomelu było jednym z siedmiu dzieł światowej sławy anonimowego artysty, które stworzył na początku listopada na ścianach zniszczonych domów w obwodzie kijowskim. Przedstawiało ono kobietę w masce przeciwgazowej i z gaśnicą w rękach.
Dziennikarze publikują zdjęcie ukazujące stan przed i po kradzieży.
Ukradli graffiti Banksy'ego. Są już w rękach policji
Policja obwodu kijowskiego potwierdziła fakt wandalizmu i poinformowała, że grupa chuliganów, która tego dokonała, została już zatrzymana i przesłuchana. Wszczęto też postępowanie karne.
Według Ukrainskiej Prawdy, zatrzymani tłumaczyli, że chcieli sprzedać uliczne dzieło sztuki, a uzyskane w ten sposób pieniądze przekazać na potrzeby ukraińskich sił zbrojnych.
Banksy na Ukrainie. Graffiti na zniszczonych domach
W drugiej połowie listopada brytyjska gwiazda street artu Banksy zamieścił na swoim profilu na Instagramie wideo, pokazujące jak maluje prace na ścianach zniszczonych budynków w rejonie Kijowa. Pierwsze prace Banksy'ego zauważyli jego fani na Placu Niepodległości w Kijowie i w Borodziance. Później sam artysta potwierdził autorstwo 7 prac w Kijowie, Irpieniu, Hostomelu i Borodziance.
Po publikacji filmiku na Instagramie ukraińscy użytkownicy tej sieci społecznościowej licznie zaczęli komentować go i dziękować artyście za wsparcie Ukrainy, podkreślając, że bardzo je doceniają.
Oksana, 19-letnia mieszkanka podkijowskiej Buczy, po pierwszych publikacjach nt. pojawienia się dzieł słynnego artysty na ścianach zburzonych budynków, pojechała do Borodzianki, by na własne oczy je zobaczyć. "Nie spodziewałam się, że zobaczę tak dużo osób, które już w sobotę licznie przyjechali na tę uliczną wystawę w ruinach” – mówiła młoda kobieta.
11 listopada na swojej stronie na Instagamie Banksy opublikował zdjęcie, podpisane krótko "Borodyanka, Ukraine", którym potwierdził autorstwo swego graffiti na ścianie jednego ze zburzonych bloków przez rosyjską rakietę w Borodziance. Później w rozmowie z "The Art Newspaper" artysta potwierdził, że jest autorem serii murali stworzonych w ostatnich dniach w Kijowie, Borodziance oraz Irpieniu.
НАВКОЛО - Новини великої Київщини, PAP

lena