Muzeum Lubelskie na Zamku otrzymało dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zakup prac Tytusa Dzieduszyckiego-Sasa i Antoniego Michalaka, o łącznej wartości prawie 300 tys. złotych.
- Dzięki dofinansowaniu ministerstwa do Muzeum Lubelskiego trafiło 40 prac autorstwa jednego z najbardziej znanych członków „Grupy Zamek”, czyli Tytusa Dzieduszyckiego-Sasa. Do tej pory te prace mieliśmy jedynie w depozycie, a prawa własnościowe posiadała rodzina artysty. Często dzieła Dzieduszyckiego były przechowywane w domowych warunkach, co nie sprzyjało ich zachowywaniu. Niektóre z nich są bardzo delikatne, u nas trafiły do konserwacji, gdzie zabezpieczymy je przed naturalnym zniszczeniem - mówiła Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Lubelskiego.
Prace Tytusa Dzieduszyckiego-Sasa kosztowały łącznie 147 tys. złotych, ministerstwo na ten cel wyłożyło 115 tys. złotych, resztę kosztów pokryło muzeum. Wśród prac zakupionych przez Muzeum Lubelskie znajdują się między innymi: asamblaże, projekty oraz szkice, monotypie, rysunki czy prace wykonane w technikach wodnych.
Dla placówki pozyskanie dzieł Dzieduszyckiego-Sasa było szczególnie istotne.
- Artysta był w składzie powołanej w 1957 roku grupy, która swoją pracownię miała właśnie na lubelskim zamku. „Grupa Zamek” prezentowała program odnowy sztuki w duchu krytycznej interpretacji akademizmu. Prace synchronicznie wiązały się z prądami europejskimi, tworząc oryginalny wariant awangardy środkowoeuropejskiej. Muzeum Lubelskie od lat gromadzi prace artystów należących do „Grupy Zamek”, więc tym bardziej cieszymy się z faktu, że tyle prac Tytusa Dzieduszyckiego-Sasa znalazło się w naszej stałej kolekcji - wyjaśniła Anna Hałata z Muzeum Lubelskiego.
Stała, duża wystawa prac „Grupy Zamek” ma zagościć w muzealnych salach po zakończeniu remontu placówki, najpóźniej w 2020 r.
Druga dotacja dotyczy prac Antoniego Michalaka, uznawanego za czołowego reprezentanta malarstwa religijnego okresu międzywojennego i powojennego.
- Ministerstwo przyznało nam dotacje w kwocie 140 tys. złotych w ramach projektu „Kolekcje”. Dzięki temu do naszych zbiorów dołączą dwa obrazy Antoniego Michalaka pod tytułem „Św. Antoni przemawiający do ryb” oraz „Zwycięzca” - opowiadała Mieczkowska.
Dzieła Michalaka do tej pory pozostawały pod opieką jego rodziny, w dawnej pracowni artysty w Kazimierzu Dolnym. Pozyskane obrazy twórcy w grudniu tego roku zostaną zaprezentowane na specjalnym pokazie w Muzeum Historii Miasta Lublina. Później wystawa monograficzna Michalaka stanie w Muzeum Lubelskim.
Zobacz też: Luwr odmówił zaprezentowania kontrowersyjnej rzeźby. Pokaże ją Centrum Pompidou
Dzień Edukacji Narodowej. Prezydent Lublina nagrodził nauczycieli (ZDJĘCIA)
Szpital przy Kraśnickiej leczy już od 25 lat (ZDJĘCIA)
III LO w Lublinie. "Unici" stanęli do wspólnego zdjęcia
Biegacze rozpoczęli nowy sezon cyklu City Trail (ZDJĘCIA)
Urzędnicy wiedzą, że problem parkowania istnieje, ale udają, że go nie widzą (LIST CZYTELNIKA)
Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!