Zakup domu od dewelopera to niezwykle wygodne i komfortowe rozwiązanie. Nie musimy samodzielnie szukać wymarzonej działki, nadzorować długotrwałej budowy i zmagać się z ekipami budowlanymi. We wszelkich czynnościach wyręcza nas dewelopera. Kupujący ogranicza się jedynie do wyboru inwestora i odbioru wybudowanej nieruchomości. W poniższym artykule wyjaśnimy na co zwrócić uwagę nabywając dom od dewelopera.
Doświadczony inwestor to klucz do sukcesu
Poszukiwania wymarzonego domu zawsze rozpoczynamy od znalezienia interesującej nasz inwestycji, a tym samym jej wykonawcy. Obecnie coraz rzadziej dochodzi do oszust ze strony wykonawców inwestycji mieszkalnych. Każdy nabywca musi mieć się jednak na baczności i przed dokonaniem transakcji poszukać opinii o deweloperze, a także sprawdzić jego historię w istotnych rejestrach. Zakup domu zawsze obarczony jest konieczną wydania znacznej sumy pieniędzy, dlatego warto dokładnie sprawdzić księgę wieczystą nieruchomości, prospekt informacyjny, a także dokumenty związane z działalnością firmy m. in. PZDF, KRS, sprawozdania finansowe, a nawet rejestry dłużników. _Poszukajmy w internecie lub wśród znajomych informacji o danym deweloperze. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę np. [domy na sprzedaż w Katowicach_](https://osiedlesielanka.pl/domy) wraz z nazwą wybranego dewelopera, a z pewnością znajdziemy sporo informacji na temat inwestycji i wykonawcy.
Wnikliwa analiza dokumentów to gwarancja pewnego zakupu
Nabywając nieruchomość należy bezwzględnie pochylić się nad dokumentacją dotyczącą inwestycji. Zacznijmy od sprawdzenia pozwolenia na budowę we właściwym Starostwie Powiatowym. Następnie przeanalizujmy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, który odpowie nam na pytanie, czy na danym terenie można realizować inwestycje mieszkalne. Dokument ten stanowić będzie też o planach zagospodarowania przestrzeni w przyszłości. Bardzo istotnym dokumentem jest też _księga wieczysta nieruchomości, _którą przed zakupem domu należy przeanalizować. Co możemy wyczytać z księgi wieczystej? Kto jest właścicielem nieruchomości, gruntu, dokładne położenie i powierzchnia budynku, a także informacje o ciążącej na inwestycji hipotece.
Rzetelna umowa zabezpieczy Twój interes prawny
Kilkunastostronicowa umowa deweloperska to najważniejszy etap zakupu wymarzonego domu. Niezrozumienie zapisów w niej zawartych nie wyłącza nabywcy nieruchomości od konsekwencji prawnych. Jeśli nie rozumiemy zapisów widniejących w umowie warto skonsultować jej treść z prawnikiem. Opiniowanie umów prawnych pozwoli nam wyjaśnić istotne elementy dokumentu, a także sprawdzić go pod kątem niedozwolonych klauzul. Dodatkowo prawnik oceni, czy dokument ten odbiega znacząco od standardowych umów deweloperskich zawieranych przy zakupie domu. Pamiętajmy, że zawarcie umowy w sposób przemyślany to gwarancja zadowolenia z transakcji. Ostatnim etapem jest przekazanie domu przez dewelopera _zwieńczone podpisaniem protokołu odbioru, a także przekazaniem dokumentacji dotyczącej nieruchomości. Na odbiór warto zabrać bliską osobę, która posiada _wiedzę z zakresu budownictwa lub profesjonalnego doradcę. Pozwoli to nam zauważyć ewentualne nieprawidłowości i wezwać dewelopera do ich usunięcia. Kolejnym krokiem jest już tylko wykończenie nieruchomości i zamieszkanie w wymarzonym domu.
