Rzeczniczka dodała, że w regionie kwalifikacja odbyła się Jarosławiu.
- W sobotę zgłosiło się blisko 70 ochotników, którzy trafią do batalionu rzeszowskiego, niżańskiego, dębickiego, jarosławskiego oraz sanockiego. Rozpoczęli oni pierwszy dzień 16-dniowego szkolenia podstawowego i 8-dniowego wyrównawczego - powiedziała.
Wśród osób, które się zgłosiły, są też ochotnicy – żołnierze Aktywnej Rezerwy.
Jak zaznaczyła ppor. Mac, szesnastodniowe szkolenie podstawowe, tzw. szesnastka, to dla młodych ludzi "wielka przygoda".
- Pierwszy dzień to głównie formalności, ochotnicy pobrali mundury i sprzęt potrzebny do szkolenia wojskowego. Przez następne dwa tygodnie będą się uczyć wojskowego abecadła - podkreśliła.
Przyszli terytorialsi zaznajomią się z bezpiecznym i skutecznym posługiwaniem się bronią, a także z elementami taktyki. Nauczą się poruszać w terenie w sekcjach, współpracując z innymi kolegami, porozumiewając się ze sobą często za pomocą znaków taktycznych, a nie słów. Nauczą się podstaw pierwszej pomocy medycznej na polu walki, orientacji w terenie, topografii i strzelania.
Jak powiedziała ppor. Mac, zakończeniem Ferii z WOT będzie przysięga wojskowa, którą w niedzielę 29 stycznia br. złożą w Łańcucie wszyscy, którzy ukończą szkolenie.
- Po złożeniu przysięgi terytorialsi będą się szkolić w cyklu szkoleniowym trwającym w sumie 3 lata, aż osiągną planowaną gotowość bojową – dodała.
Ferie z WOT to projekt realizowany w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej po raz piąty i podobnie jak Wakacje z WOT cieszy się dużym zainteresowaniem. To 16-dniowe wojskowe szkolenie podstawowe przygotowane jest przede wszystkim dla uczniów szkół średnich, studentów i dla nauczycieli.
Na Podkarpaciu ruszyły pierwsze szkolenia w ramach akcji Fer...
Źródło:
