Szkolenie podstawowe i wyrównawcze
Nowi rekruci rozpoczęli intensywne, 16-dniowe szkolenie podstawowe. Dla tych, którzy wcześniej służyli w armii i chcą wrócić do służby, przewidziano ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze, mające na celu przypomnienie i uaktualnienie wiedzy oraz umiejętności wojskowych.
Jak poinformowała oficer prasowa 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, ppor. Magdalena Mac, przyszli żołnierze przez najbliższe dni będą poznawać fundamenty sztuki wojskowej. W planie szkolenia znajdują się m.in. nauka strzelania z karabinka MSBS Grot, podstawy taktyki, używanie maski przeciwgazowej, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej oraz nawigacja w terenie przy użyciu kompasu.

Pierwsze wyzwania dla rekrutów
Ppor. Mac zwróciła uwagę, że zanim ochotnicy przystąpili do praktycznych zajęć, musieli przejść przez szereg formalności. Wśród nich było wypełnianie dokumentacji, uczestnictwo w szkoleniu z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zaliczenie testu sprawności fizycznej.
- Na tym etapie sportowych zmagań określa się jedynie poziom sprawności fizycznej ochotników. W kolejnych latach będą oni pracowali nad tym, aby doskonalić swoje umiejętności sportowe - podkreśliła ppor. Mac.
Każdy z rekrutów otrzymał pełne wyposażenie wojskowe, w tym mundur, buty, beret oraz inne niezbędne akcesoria.
Zakończenie szkolenia i dalsza służba
Szkolenie podstawowe zakończy się tzw. pętlą taktyczną, która będzie sprawdzianem umiejętności rekrutów. Po zakończeniu tego etapu odbędzie się uroczysta przysięga wojskowa, która symbolicznie potwierdzi ich wstąpienie do służby.
Nowi żołnierze dołączą do różnych batalionów 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, zlokalizowanych w Rzeszowie, Dębicy, Sanoku, a także w Nisku, gdzie planowane jest utworzenie jednostki w Tarnobrzegu.
3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej wciąż zaprasza osoby zainteresowane służbą w jej szeregach. Szczegóły dotyczące rekrutacji można znaleźć na stronie rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl lub pod numerem telefonu 261-156-227.

Źródło: