Te osoby nie trafią do wojska w 2024 r. Kto nie zostanie powołany na ćwiczenia? Kogo ominą wezwania Wojskowego Centrum Rekrutacji do armii?

MM
Te osoby unikną powołania do wojska. Kogo ominą wezwania WCR i powołania na ćwiczenia w 2024 r.? LISTA
Te osoby unikną powołania do wojska. Kogo ominą wezwania WCR i powołania na ćwiczenia w 2024 r.? LISTA Archiwum
Powołania do wojska w 2024 r. Wojskowe Centrum Rekrutacji tylko w nadchodzącym roku może powołać na ćwiczenia nawet 250 tys. osób. Wszystko w związku z działaniami Ministerstwa Obrony Narodowej. Opublikowano listę osób, które mogą dostać powołanie do odbycia służby wojskowej. W Polsce powszechny obowiązek służby wojskowej obejmuje mężczyzn. W niektórych przypadkach obejmuje on także kobiety. Kogo dokładnie dotyczy? Powołania spodziewać może się każdy, kto podczas komisji wojskowej otrzymał kategorię wojskową "A". Od tej reguły istnieją jednak pewne wyjątki. Kto dostanie, a kto uniknie wezwania na ćwiczenia wojskowe w 2024 r.?

Te osoby otrzymają powołanie do odbycia służby wojskowej w 2024 r.

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów przyjęty pod koniec 2022 r. wskazuje, ile osób w 2024 r. ma zostać powołanych do odbycia czynnej służby wojskowej. Ta może być pełniona w ramach:

  • zawodowej służby wojskowej – w 2024 r. powołanych ma zostać do 17 128 osób w charakterze żołnierza zawodowego, w tym w trakcie kształcenia;
  • ćwiczeń wojskowych – w 2024 r. powołanych ma zostać do 200 000 żołnierzy rezerwy;
  • aktywnej rezerwy – w 2024 r. powołanych ma zostać do 10 000 żołnierzy rezerwy pełniących służbę, na podstawie powołania na czas nieokreślony;
  • dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej – w 2024 r. powołanych ma zostać do 28 580 osób;
  • terytorialnej służby wojskowej – w 2024 r. powołanych ma zostać do 38 000 żołnierzy rezerwy oraz osób, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej.

Jak czytamy na stronie gov.pl:

Zapisane w projekcie rozporządzenia wielkości limitów osobowych uwzględniają liczbę osób, które mogą być powołane do czynnej służby wojskowej. Jednocześnie przedmiotowe wartości stanowią górny, nieprzekraczalny limit i nie oznaczają bezwzględnej realizacji przedłożonych propozycji.

Te osoby unikną powołania do wojska w 2024 r.

Choć w Polsce powszechny obowiązek wojskowy obejmuje zarówno mężczyzn, jak i kobiety, istnieją od niego wyjątki. Kto uniknie szkolenia wojskowego w 2024 r.? Sprawdź w poniższej galerii.

Jak długo mogą trwać ćwiczenia wojskowe?

Ćwiczenia wojskowe mogą być:

  • krótkotrwałe – trwające nieprzerwanie do 30 dni;
  • długotrwałe - trwające nieprzerwanie do 90 dni;
  • rotacyjne – trwające łącznie do 30 dni i odbywane z przerwami w określonych dniach w ciągu danego roku kalendarzowego.

Czy powszechny obowiązek służby wojskowej w Polsce obejmuje także kobiety?

Ustawa o Obronie Ojczyzny z 2022 r. nie przewiduje obowiązkowej służby wojskowej dla kobiet ani obowiązkowej kwalifikacji. Polki mogą służyć w wojsku z własnej woli. Przepisy dopuszczają jednak kwalifikację kobiet o umiejętnościach i specjalizacjach, które mogą przydać się polskiej armii. Powołanie mogą otrzymać też kobiety, które już wcześniej pełniły służbę wojskową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Nasz dzień zwycięstwa

Sklejeni z trzech zaborów, pozbierani z trudem

mieliśmy swe pięć minut, szybka była gra,

aby stać się jednym, odrodzonym ludem,

który świat uchroni przed imperium zła.

Robotnicy, chłopi, uczniowie i księża,

wątpliwa reduta przed morzem sowieckim,

pozbawieni wsparcia, pieniędzy, oręża,

skazani na klęskę przez mainstream zdradziecki.

W uszach dźwięczą wciąż echa – huk dział, rżenie koni,

cienie ojców i dziadów nad głową kołują.

Czy jeżeli o świcie ktoś krzyknie „do broni!”,

to wasze późne wnuki tego nie zmarnują?

M.Wolski
G
Gość
Muszą przejść surową musztrę, ćwiczenia w terenie, umiejętność obsługi kilku rodzajów broni, jazdy pojazdami wojskowymi. Do 34 roku życia to 24 miesiące ćwiczeń - wystarczy. Potem to już okresowe przypomnienie "swojego wyszkolenia". W Szwajcarii funkcje obronne spełnia przede wszystkim świetnie wyposażona obrona cywilna. Pobór dotyczy wszystkich zdrowych mężczyzn między 19. a 34. rokiem życia. Wszyscy poborowi najpierw przechodzą kilka tygodni specjalnego przeszkolenia wojskowego, a następnie co roku są wzywani na miesięczne ćwiczenia. Żołnierz do rąk dostaje też broń palną, którą zabiera ze sobą do domu. Według strategii obronnej Berna wojsko musi być zdolne do przeprowadzenia pełnej mobilizacji w ciągu 72 godzin.

Wszystko to sprawia, że Szwajcaria należy do krajów z największą ilością broni palnej w przeliczeniu na mieszkańca. Według niektórych szacunków w szwajcarskich domach znajduje się obecnie od 2,3 do 4,5 mln broni palnej. Szwajcaria od lat konsekwentnie redukuje liczebność swojej armii. O ile na początku lat 80. Szwajcaria miała jeszcze 800 tys. aktywnych żołnierzy, o tyle obecnie wojsko liczy 135 tys. osób. Jest to jednak i tak więcej niż siły zbrojne Austrii, Norwegii, Finlandii i Szwecji razem wzięte.

https://forsal.pl/artykuly/733943,sluzba-wojskowa-w-szwajcarii-wciaz-cieszy-sie-duzym-poparciem.html
G
Gość
Równouprawnienie totalne. Szwajcarki maszerują do wojska

https://www.rp.pl/swiat/art11968651-rownouprawnienie-totalne-szwajcarki-maszeruja-do-wojska
Wróć na i.pl Portal i.pl