Na ratunek Amazonii
W celu wypracowania spójnej agendy mającej na celu powstrzymanie wylesiania tego unikalnego na skalę światową lasu, prezydenci państw członkowskich OTCA spotkają się 7 i 8 sierpnia na szczycie w brazylijskim mieście Belem, leżącym u ujścia Amazonki. Organizacja, której celem jest zachowanie dziedzictwa Amazonii poprzez realizowanie zasad zrównoważonego rozwoju, zrzesza Boliwię, Brazylię, Kolumbię, Ekwador, Gujanę, Peru, Surinam i Wenezuelę.
Informując o konferencji prezydent Brazylii Luis Inacio Lula da Silva wyraził przekonanie, że „po raz pierwszy wyłania się perspektywa” osiągnięcia celu jakim jest „ponowne zalesienie 30 milionów hektarów zdewastowanego obszaru” Amazonii.
Czy uda się powstrzymać wylesianie?
Uczestnicy konferencji w Belem zamierzają m.in. zwrócić się do prywatnych przedsiębiorców o pomoc w ponownym zalesianiu tych terenów zdegradowanych przez niewłaściwą i w znacznym stopniu nielegalną ich eksploatację dla celów hodowli i górnictwa, m.in. wydobycia złota.
Konferencją poprzedziły kilkudniowe obrady przygotowawcze brazylijskiej Rady Rozwoju Gospodarczo-Społecznego z udziałem członków rządu prezydenta Luli da Silvy.
Kierująca resortem ochrony środowiska naturalnego minister Marina Silva oświadczyła podczas obrad, że „lasy Amazonii są odpowiedzialne za sto procent opadów deszczu w Ameryce Południowej i 75 proc. jej PKB”, uzależnionego w ogromnej mierze od produkcji rolnej”.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Źródło:
