Od soboty, 8 stycznia, obowiązuje już rozporządzenie ministra finansów, które zmieniło zasady rozliczania zaliczek na podatek dochodowy, pobieranych przez płatników w styczniu 2022 r. Nowe przepisy są reakcją na błędne i nadmiarowe naliczenie podatku (zaliczek na podatek dochodowy), które spowodowały, że m.in. część nauczycieli oraz funkcjonariuszy służb mundurowych otrzymało w styczniu niższe pensje.
Ministerstwo Finansów zapewnia, że osoby zarabiające do 12 800 zł brutto miesięcznie nie powinny mieć pobieranych wyższych zaliczek na podatek dochodowy. Podatek pomniejszający kwotę netto pensji powinien być naliczany w wysokości nie wyższej niż do tej pory - pisze MF w sobotnim komunikacie.
Pracownikowi, któremu pobrano wyższą zaliczkę na podatek, należy zwrócić stosowną różnicę. Sposób obliczania zaliczek szczegółowo opisuje opublikowane w piątek rozporządzenie Ministra Finansów z 7 stycznia 2022 r. w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. "Zaliczki na podatek dochodowy, pobierane przez płatników po 8 stycznia 2022 r., powinny być obliczane w sposób opisany w rozporządzeniu" - czytamy w komunikacie MF.
"Pobranie zaliczki na podatek dochodowy w wyższej wysokości, skutkować będzie po stronie płatnika obowiązkiem niezwłocznego zwrotu podatnikowi zaistniałej różnicy" - wskazuje resort finansów.
Pracownicy, którzy już otrzymali wypłaty z błędnie naliczonym podatku powinni się spodziewać stosownych korekt od swoich pracodawców (płatników).
