Portret Polskiej Medycyny odebrali podczas Gali Rynku Zdrowia w Warszawie: prof. Wojciech Kloc, kierownik Oddziału Neurochirurgii Szpitala Copernicus Podmiot Leczniczy Sp. z o.o. i dr n. med. Wojciech Wasilewski, zastępca kierownika tego oddziału, który podjął się tej niezwykle trudnej operacji wraz z asystującymi mu lekarzami: Patrykiem Kurlandem, Łukaszem Dylewiczem oraz anestezjologiem Martą Bielewicz.
Przypomnijmy; w wyniku tragicznego wypadku samochodowego który zdarzył się 6 lipca br. w Radzikowie pod Słupskiem, w którym zginął tata i dziadek, trzyletnia Martynka doznała ciężkich obrażeń – rozerwania więzadeł i kości łączących główkę dziecka z kręgosłupem. Obie te części ciała trzymały tylko mięśnie skóra. Przybyli na miejsce wypadku ratownicy stwierdzili jednak, że dziewczynka porusza rękoma i nogami, co dawało nadzieję, że nie doszlo do uszkodzenia rdzenia kręgowego. Dziecko zostało przetransportowane do Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku i przyjęte na oddział neurochirurgii.

Po kilkudniowych przygotowaniach dr Wojciech Wasilewski wraz z zespołem połączył kręgi za pomocą niewielkich śrubek używanych do tej pory wyłącznie przez ortopedów do zespalania małych kostek palców u rąk i nóg. Śrubki mają w środku specjalne dziurki, umożliwiające wpuszczenie tzw. drutu Kirschnera. Służy do stabilizowania odłamków kostnych.
W trakcie operacji lekarze do trzonu kręgów nr 3 i 4 wprowadzili druty Kirschnera, nawigując między rdzeniem, nerwami i tętnicą kręgową. W kości podpotylicznej umieszczono specjalną płytkę, którą połączono ze śrubami. Taka konstrukcja zapewnia stabilizację i prawidłowy wzrost kości.
Od operacji minęły blisko cztery miesiące. Jak twierdzi jej mama, pani Iwona – Martynka nadal jest rehabilitowana – aktualnie w Ośrodku Rehabilitacyjnym we Wrocławiu, gdzie pozostanie jeszcze przez sześć tygodni. Opiekujący się nią specjaliści chcą, by do domu pod Opolem dziewczynka wróciła zupełnie zdrowa. Jest w coraz lepszej formie.

Oprócz gdańskich neurochirurgów nagrodę - tytuł Menedżera Rynku Zdrowia (placówki publiczne) - zdobył Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku,. To dziś jeden z największych szpitali w Polsce (1160 łóżek, prawie 3,8 tys. pracowników) dysponujących super nowoczesną bazą: Centrum Medycyny Inwazyjnej i Nieinwazyjnej.
Placówka inwestuje nie tylko w infrastrukturę, lecz również w najlepszych specjalistów. UCK efektywnie wdraża i wykorzystuje wiele narzędzi informatycznych. UCK zostało m.in. wyróżnione jako lider dojrzałości cyfrowej przez CSIOZ (obecnie Centrum e-Zdrowia). UCK posiada Certyfikat Akredytacyjny Ministerstwa Zdrowia oraz inne certyfikaty jakości.
