Najbardziej rozpoznawalne trofeum na świecie. Poznaj historię Oscara

Wideo
od 16 lat
Statuetka Oscara jest niewątpliwie najbardziej rozpoznawalnym trofeum na świecie. Pierwsze w historii nagrody zostały zaprezentowane w 1929 roku i od tego czasu stały się obiektem marzeń wszystkich aktorów i twórców filmów.

Historia Oscara. Jak powstała najsłynniejsza filmowa nagroda na świecie?

Wkrótce po utworzeniu Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej w 1927 roku, raczkująca jeszcze organizacja zorganizowała kolację w hotelu Biltmore w centrum Los Angeles, aby określić swoje cele. Wśród tematów omawianych tego wieczoru było m.in. to, jak najlepiej uhonorować wybitne osiągnięcia filmowe, a przy tym zachęcić twórców do doskonalenia umiejętności filmowych.

Zgodnie uznano, że istnieje potrzeba stworzenia corocznej nagrody i przystąpiono do projektowania trofeum. Dyrektor artystyczny MGM, Cedric Gibbons, zaprojektował statuetkę rycerza stojącego na rolce filmu, trzymającego miecz krzyżowca. Akademia zwróciła się do rzeźbiarza z Los Angeles, George'a Stanleya, aby zrealizował projekt w trzech wymiarach - i tak narodziła się światowej sławy statuetka.

Rycerz zwany Oscarem

Od pierwszego bankietu wręczenia nagród, który odbył się 16 maja 1929 r. w hotelu Hollywood Roosevelt, wręczono ponad 3000 statuetek. Co roku w styczniu odlewnia dzieł sztuki Polich Tallix w Hudson Valley w Nowym Jorku odlewa dodatkowe nowe złote statuetki.

Statuetka waży ok. 3,9 kg i ma ok. 35 cm. Wykonana jest z tzw. „britannium”, czyli stopu cyny (93 proc.), antymonu (5 proc.) i miedzi (2 proc.), pokrytego 24-karatowym złotem. Przedstawia rycerza opierającego się na dwuręcznym mieczu, stojącego na rolce filmu posiadającej pięć szprych. Każda z nich symbolizuje jedną z grup zawodowych reprezentowanych w Akademii:

  • aktorów,
  • scenarzystów,
  • reżyserów,
  • producentów i
  • techników.

Z powodu niedoboru metalu w czasie II wojny światowej Oscary przez trzy lata były robione z malowanego gipsu. Po wojnie Akademia zaprosiła nagrodzonych do wymiany gipsowych figurek na oryginalne.

Chociaż statuetka pozostaje wierna swojemu pierwotnemu projektowi, wielkość podstawy zmieniała się aż do 1945 roku, kiedy to przyjęto obecny standard.

Najlepiej znana statuetka na świecie. Skąd wzięła się nazwa Oscara?

Oficjalnie nagroda Akademii nazywana jest Academy Award of Merit, jednak od roku 1931 używa się potocznej nazwy Oscar, która została uznana za oficjalną w 1939 roku.

Pochodzi ona, według jednej z legend, od uwagi wygłoszonej w roku 1931 przez Margaret Herrick, bibliotekarkę Akademii, która na widok statuetki stwierdziła, że przypomina jej wuja Oscara Pierce’a. Usłyszeć to miał hollywoodzki dziennikarz Sidney Skolsky, któremu bardzo spodobało się to określenie i zaczął go używać w felietonach. Inna legenda głosi, że nazwę Oscar statuetce nadała aktorka Bette Davis.

Oscary 2024. Kiedy rozdanie nagród?

Nominacje do 96. ceremonii rozdania Oscarów zostały ogłoszone 23 stycznia. Wówczas rozpoczęło się odliczanie do najważniejszej w Hollywood nocy w roku.

96. gala wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej odbędzie się 10 marca 2024 r.

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl