Spis treści
Od 1 stycznia funkcjonuje nowe naliczanie czynszu dzierżawnego KOWR
We wcześniejszych latach czynsz dzierżawny ustalano między Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa a dzierżawcą jako równowartość pieniężną odpowiedniej ilości pszenicy. Sumę ustalano na podstawie średniej ceny skupu pszenicy w półroczu roku kalendarzowego poprzedzającym termin płatności czynszu. Od 2024 roku obowiązują znowelizowane przepisy.
Teraz zasady dotyczące gospodarowania nieruchomościami rolnymi Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa w zakresie naliczania czynszów dzierżawnych KOWR wymagają dłuższego zakresu. Okres, za jaki wylicza się średnią to 11 kwartałów poprzedzających półrocze roku kalendarzowego, w którym przypada termin płatności czynszu, pisze Agata Wodzień-Nowak, strefaagro.pl.
Trzeba doprecyzować przepisy odnośnie naliczania opłat?
W założeniu zmiana ma zmniejszyć wpływ wahających się cen pszenicy na kwotę czynszu. Sam kierunek zmian należy ocenić pozytywnie, w praktyce trzeba jednak dopracować niuanse, na co zwracają uwagę rolnicy. Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Krajowej Rady Izb Rolniczych o możliwość ponownego przeanalizowania propozycji zgłoszonych w tej kwestii.
Należy wykluczyć z okresu referencyjnego, który ustalono na 11 kwartałów, okresy, kiedy to ceny pszenicy były pod wpływem incydentalnych, niezwiązanych z normalnymi warunkami podaży i popytu zjawisk o charakterze siły wyższej. Dotyczy to na przykład roku 2022, kiedy to w III i IV kwartale ceny znacząco wzrosły ze względu na agresję Rosji na Ukrainę, czytamy w komunikacie.
Jak wskazuje branża, kwartały można wykluczyć lub przyjąć ogólne rozwiązanie, wykluczające z wyliczenia te okresy, kiedy cena skupu pszenicy odbiegała o połowę w dół/górę od średniej wieloletniej ceny skupu. Dzięki takiemu rozwiązaniu zostaną utrzymane normalne relacje cenowe na rynku, z korzyścią dla rolników.
Źródło: WIR
