Naturalna glutamina lepsza od antybiotyków

Adam Synowiec
Prawie sześć procent nowotworów u ludzi to wynik działania bakterii Helicobacter pylori
Prawie sześć procent nowotworów u ludzi to wynik działania bakterii Helicobacter pylori 123RF
Stres i niezdrowe jedzenie może zaszkodzić naszemu żołądkowi, ale za wrzody i nadżerki w przewodzie pokarmowym odpowiada bakteria o nazwie Helicobacter pylori. Dzięki badaniom uczonych powstanie nowy suplement diety, który ma stanowić alternatywę nawet dla antybiotyków w terapii leczenia wrzodów żołądka.

H. pylori, czyli sprawcę problemów gastrycznych, które mogą przekształcić się nawet w nowotwór, odkryto już 20 lat temu. Do tej pory w leczeniu zakażeń H. pylori stosowano jedynie antybiotyki. Najlepiej dwa różne, bardzo silne i łykane razem przez dwa tygodnie. Taka kuracja osłabia mocno organizm, zwłaszcza wątrobę, a jednocześnie wcale nie gwarantuje sukcesu w walce z zarazkiem. Coraz częściej bakterie okazują się odporne na antybiotyki.

W dodatku nie działają one z najwyższą siłą w środowisku pełnym kwasu solnego, czyli w naszym żołądku. Za to H. pylori wytwarza obronny enzym, który osłania ją od żrącego środowiska, pozwalając bezkarnie niszczyć nasz przewód pokarmowy.

- Nasze ustalenia sugerują, że dodatkowa glutamina w diecie może ochronić żołądek przed zniszczeniami powodowanymi przez H. pylori - twierdzi prof. Susan Hagen, jedna z badaczek pracująca w Centrum Medycznego Beth Israel (BIDMC) oraz Harvard Medical School.

- Uszkodzenia powstają, kiedy bakteria osłabia śluzowatą warstwę osłonową żołądka, atakując w końcu komórki - dodaje Hagen.

Glutamina jest całkowicie naturalnym aminokwasem, który znajduje się w wołowinie, mięsie drobiowym, rybach, jajach, produktach mleczarskich, niektórych warzywach i owocach.
L-glutamine, czyli biologiczny odpowiednik zwykłej glutaminy, jest wykorzystywany jako suplement diety przez osoby starające się powiększyć muskulaturę ciała i zwiększyć masę mięśniową.
Hagen i jej zespół już wcześniej wykazali, że glutamina chroni przed śmiercią komórki wątroby zaatakowane przez H. pylori, bo wspomaga dezaktywację amoniaku, który wydzielają te bakterie. Uczona uważa, że podobnie może się dziać też i w przypadku H. pylori w żołądku. Jeśli dostarczymy organizmowi glutaminu.

Na razie sprawdzono hipotezę jedynie na myszach. Jedną grupę gryzoni laboratoryjnych karmiono standardowym pożywieniem (zawartość 1,9 proc. glutaminy), a drugiej podawano suplement L-glutamine (zawierający 6,9 proc. glutaminy) zamiast 5 proc. węglowodanów. Po dwóch tygodniach myszy podzielono znów na dwie grupy; jednej zaaplikowano fałszywe bakterie, a drugiej prawdziwe H. pylori.

Okazało się, że w sześć tygodni po zakażeniu bakterią myszy chronione glutaminą miały podwyższone wskaźniki działania trzech cytokin, które odgrywają decydującą rolę w ochronie żołądka przed uszkodzeniami z powodu zapaleń po H. pylori. Po 20 tygodniach od infekcji myszy karmione L-glutamine wykazywały znacznie mniejszy poziom stanów zapalnych żołądka od gryzoni, które glutaminy nie dostawały.

Hagen twierdzi, że można z takiego stanu rzeczy z całą pewnością wnioskować, iż suplement glutaminowy może być stosowany jako alternatywna terapia redukująca uszkodzenia żołądka spowodowane działaniem bakterii H. pylori.

Niestety H. pylori ma w swym organizmie co najmniej połowa populacji ludzkiej. Bakteria jest umieszczana w pierwszej grupie czynników rakotwórczych przez Światową Organizację Zdrowia. Szacunkowo około 5,5 proc. przypadków nowotworów jest wynikiem działania właśnie H. pylori. Bakteria wywołuje 900 tys. przypadków raka żołądka rocznie na świecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl