Nauka w zagranicznym liceum? To możliwe! Program wymiany uczniowskiej szkół średnich

Joanna Grabarczyk
Joanna Grabarczyk
01.09.2020 lublin poczatek roku szkolnego w 3 lo imienia uni lubelskiej. szkola liceum poczatek roku nauka iiilo klasa lawki sala lekcyjna nz fot. lukasz kaczanowski / polska press
01.09.2020 lublin poczatek roku szkolnego w 3 lo imienia uni lubelskiej. szkola liceum poczatek roku nauka iiilo klasa lawki sala lekcyjna nz fot. lukasz kaczanowski / polska press Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Czy konieczne jest doczekanie okresu studiów, by skorzystać z edukacji poza granicami kraju? Okazuje się, że nie. W Polsce działa wiele organizacji oferujących programy wymiany skrojone na miarę potrzeb uczniów szkół średnich.

Jakie zatem możliwości czekają na ambitnych licealistów, którzy marzą o poszerzeniu horyzontów, nawiązaniu międzynarodowych kontaktów oraz spróbowaniu nauki oraz życia poza granicami Polski? Kto może z nich skorzystać?

Towarzystwo Szkół Zjednoczonego Świata (UWC) im. prof. Pawła Czartoryskiego

Co roku Towarzystwo organizuje dwa konkursy stypendialne: jeden adresowany jest do uczniów, którzy marzą o nauce w szkołach UWC, drugi – dedykowany osobom, które pragną kształcić się w brytyjskich i austriackich szkołach prywatnych.

W tegorocznym konkursie UWC będą mogły wziąć udział osoby, które urodziły się między 1 sierpnia 2005 a 31 lipca 2007 roku. Oba konkursy prowadzone są na osobnych zasadach, w różnych terminach, z osobnymi regulaminami i komisjami konkursowymi - opowiada Krzysztof Schulz, przewodniczący zarządu Towarzystwa.

W obu przypadkach otrzymanie stypendium łączy się z podjęciem trwającej dwa lata nauki w szkołach średnich i kończy się egzaminami maturalnymi. W szkołach UWC kształcenie odbywa się według programu matury międzynarodowej, natomiast w prywatnych szkołach brytyjskich edukacja kończy się egzaminami A-level.

W przypadku konkursu do szkół UWC szukamy najlepszych uczniów, którzy już na etapie wczesnej edukacji wyróżniają się zaangażowaniem społecznym, wrażliwością i uczciwością oraz dużą ciekawością świata. W konkursie do szkół prywatnych szukamy wybitnych uczniów, zaangażowanych społecznie, o określonych zainteresowaniach, zwłaszcza naukowych. Zdarza się, że szkoły szukają kandydatów o określonym profilu zainteresowań.

Jak wygląda procedura konkursowa?

Konkurs do szkół UWC podzielony jest na dwa etapy. Najpierw kandydat musi wypełnić aplikację i przesłać ją w wyznaczonym terminie. W tym roku aplikacje będziemy przyjmować do połowy listopada. W aplikacji wymagamy podania podstawowych danych oraz odpowiedzi na pytania, w których kandydat ma szansę pokazać w jaki sposób rozumuje, jaka jest jego motywacja do nauki w szkołach UWC, a także w jaki sposób realizuje swoje pasje i rozwija umiejętności. Do drugiego etapu zapraszamy około 30 osób, których aplikacje zostały ocenione najwyżej. Wtedy kandydatów czeka rozmowa z pięcioosobową komisją złożoną z członków zarządu UWC Polska, byłych uczniów oraz ich rodziców. Rozmowa odbywa się w języku polskim i angielskim.

Podobnie wygląda konkurs do szkół w Wielkiej Brytanii i Austrii.

Pierwszy etap konkursu do szkół prywatnych rozpocznie się w grudniu 2022 roku i potrwa do początku stycznia 2023 – zdradza Krzysztof Schulz.

Szczegółowe informacje o obu konkursach stypendialnych organizowanych przez Towarzystwo Szkół Zjednoczonego Świata: https://www.uwc.org.pl/

British Alumni Society

Najważniejszym programem Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetów Brytyjskich jest od 13 lat program stypendialny dla uzdolnionej młodzieży. Obejmuje on naukę w prywatnych szkołach brytyjskich z internatem. Edukacja trwa w nich dwa lata i zakończona jest egzaminami A-level.

Szukamy uczniów – obywateli Polski, z drugich klas polskich liceów ogólnokształcących, którzy mieszkają na stałe w Polsce. Nie wymagamy formalnych certyfikatów znajomości języka angielskiego, ale koniecznością jest jego znajomość w stopniu umożliwiającym podjęcie nauki w środowisku anglojęzycznym. Kandydat powinien wyróżniać się bardzo dobrymi wynikami w nauce połączonymi z szerokimi, aktywnymi zainteresowaniami – wymienia Marzena Reich, koordynatorka programu stypendialnego BAS.

W listopadzie lub grudniu internetowej oraz na stronie FB Stypendia British Alumni Society ukaże się ogłoszenie o naborze.

Zazwyczaj termin składania wymaganych ogłoszeniem dokumentów to luty lub marzec następnego roku. Pierwszy etap konkursu polega na zgłoszeniu pisemnym zawierającym wymagany zestaw dokumentów. Następnie są one oceniane z zastosowaniem punktacji. Drugi etap to odbywająca się w Warszawie rozmowa kwalifikacyjna z kandydatami, którzy uzyskali najwięcej punktów.

Szczegółowe informacje o programie wraz z zasadami ubiegania się o stypendium: https://bas.org.pl/scholarship-competition-rules/

Youth For Understanding

Youth For Understanding to jedna z największych organizacji społecznych, która zajmuje się międzynarodową wymianą młodzieży. Oferuje ona możliwość wyjazdu do 30 krajów na całym świecie.

Wybór uczniów odpowiednich do uczestnictwa w programach wymiany YFU w dużej mierze polega na ocenie pisemnego zgłoszenia kandydata oraz rozmowy rekrutacyjnej, podczas której oceniamy gotowość ucznia do długoterminowego wyjazdu oraz adaptacji w nowych, odmiennych warunkach życia w kraju goszczącym. Kandydat powinien być otwarty na nowe doświadczenia, mieć szerokie zrozumienie i świadomość różnorodności kulturowej na świecie, znać w stopniu komunikatywnym przynajmniej jeden język obcy oraz być gotowym do nauki i podejmowania wyzwań związanych z życiem w rodzinie goszczącej. Dodatkowo bardzo ważny element charakterystyczny naszych programów to edukacja międzykulturowa - nauka języka jest ważnym elementem wymian z YFU, ale nie można tego traktować jako kurs językowy – opisuje Kinga Śliwińska, koordynartorka ds. rozwoju społeczności YFU Polska.

Więcej na temat programu wymiany YFU, a także wymagań, które spełnić muszą osoby zainteresowane wyjazdem, przeczytacie tu: https://yfu.org.pl/rok-za-granica/rekrutacja/

Na własną rękę…?

A jeśli to nie my znajdziemy się w gronie szczęśliwców typowanych do wyjazdu przez którąś z powyższych organizacji? Ewentualna porażka w kwalifikacjach do programów wymiany lub stypendialnych nie przekreśla przecież możliwości ubiegania się o stypendium w wymarzonej szkole na własną rękę lub samodzielnego poszukiwania organizacji pośredniczących w wyjeździe. Do odważnych świat należy!

rs

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl