Naukowcy USA alarmują: Zjadliwa ptasia grypa coraz częściej rozprzestrzenia się na ssaki i zaraża wielu ludzi w obu Amerykach i Europie

Kazimierz Sikorski
Amerykańscy badacze ostrzegają przed groźbą nową pandemią.
Amerykańscy badacze ostrzegają przed groźbą nową pandemią. pixabay
Budzi to bardzo poważne obawy, bo prowadzi to do przenoszenia się z człowieka na człowieka i może przekształcić się w nową, straszliwą pandemię.

Spis treści

Przypadki choroby u ssaków wykryto na razie głównie w obu Amerykach i Europie. Do listy zakażonych zwierząt dodano teraz owce.

Zwierzęta stają się coraz groźniejsze

Niektóre ssaki, takie jak krowy mleczne i owce, są hodowane i w związku z tym wchodzą w interakcje z ludźmi, zwiększając ryzyko transmisji, podczas gdy inne mają znacznie mniejszy kontakt z ludźmi.

od 7 lat

Świnie stanowią w tej chwili szczególne zagrożenie dla rozprzestrzeniania się ptasiej grypy, ponieważ mogą zostać współzakażone wirusami ptasimi i ludzkimi.

Pojawią się nowe, bardzo groźne wirusy

Te z kolei ,mogą zamienić geny, tworząc nowy, bardziej jeszcze niebezpieczny wirus, który łatwiej będzie zarażać ludzi.

Oto niepełna lista gatunków ssaków, innych niż ludzie, u których wirus - który zainfekował również setki gatunków dzikich i żyjących w niewoli ptaków - został wykryty w latach 2016–2025: Alpaka, borsuk, niedźwiedź, kuna bukowa i sosnowa, ryś rudy, ryś kanadyjskim, karakal, kot, gepard, koati, krowa, kojot, świnia domowa, gronostaj, kuna sosnowa, fretka, koza, norka, mysz, wydra i inne.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl