Nie tylko suszowa, ale też klęskowa. Rolnicy chcą utworzenia nowej aplikacji. Usprawni to szacowanie szkód wywołanych przymrozkami i gradem

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
Co roku rolnicy mierzą się nie tylko ze skutkami suszy. Dla upraw szkodliwe są przymrozki i gradobicia.
Co roku rolnicy mierzą się nie tylko ze skutkami suszy. Dla upraw szkodliwe są przymrozki i gradobicia. Łukasz Kaczanowski/Polska Press
Lubelska Izba Rolnicza zaapelowała o utworzenie na rządowej platformie specjalnej aplikacji klęskowej do zgłaszania strat w gospodarstwach rolnych, spowodowanych przez niekorzystne zjawiska pogodowe, jak grad czy przymrozki. Narzędzie miałoby funkcjonować tak, jak w przypadku szacowania szkód suszowych.

Spis treści

Nie tylko susza niszczy polskie uprawy

Gwałtownych, niszczących uprawy zjawisk pogodowych jest coraz więcej, dlatego warto pomyśleć o usprawnieniu procesu zgłaszania i szacowania strat, stwierdził Gustaw Jędrejek, prezes LIR.

Stanowisko zostało skierowane do lubelskich posłów i Krajowej Rady Izb Rolniczych, która przekaże je dalej, do resortu rolnictwa. Od 2020 roku funkcjonuje tzw. aplikacja suszowa - publiczne narzędzie, w którym producenci rolni (po zalogowaniu podpisem zaufanym), mogą wnioskować o oszacowanie strat w uprawach dotkniętych suszą na danym terenie.

Rolnicy chcą, aby podobne udogodnienie funkcjonowało w przypadku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych - przymrozków, gradu, powodzi, uderzeń pioruna, obsunięcia ziemi. Dzięki aplikacji proces szacowania strat byłby sprawniejszy.

Obecnie na szczeblach gminnych, powiatowych i wojewódzkich są powoływane komisje do szacowania szkód wyrządzonych w gospodarstwach rolnych przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne. Składają się one z przedstawicieli co najmniej trzech osób z trzech instytucji państwowych. Cała procedura generuje spore koszty i często wymaga poświęcenia energii oraz czasu pracy członków ww. komisji, napisano w stanowisku LIR.

Czy jest szansa na stworzenie aplikacji? Resort wyjaśnia

Z kolei ministerstwo poinformowało, że obecnie nie jest możliwe utworzenie aplikacji, bo nie ma systemu, który monitorowałby występowania niekorzystnych zjawisk pogodowych i generował potrzebne dane. Za szczegóły upraw na danych glebach w kontekście suszy odpowiada Instytut Uprawy i Nawożenia Gleboznawstwa.

Na dzień dzisiejszy nie ma natomiast szczegółowych danych, dotyczących szkód powodowanych przez inne niekorzystne zjawiska atmosferyczne takie jak przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, deszcz nawalny czy grad, które mogłyby zasilić aplikację szacującą szkody, podał Departament Komunikacji i Promocji MRiRW.

Izba rolnicza jest świadoma trudności i błędów, jakie mogą pojawiać się w aplikacji, jednak należy o tym dyskutować i szukać sposobów wykorzystania najnowszych technologii.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl