Nie żyje doc. dr Jan Gurba. Był uznanym lubelskim archeologiem

PW
Archiwum
W wieku 92 lat zmarł doc. dr Jan Gurba, wieloletni pracownik naukowy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Był uznanym lubelskim archeologiem.

Informację o śmierci doc. dr Jana Gurby podała Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

- Z wielkim smutkiem i ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci śp. Jana Gurby, Wielkiego Przyjaciela Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie wieloletniego Przewodniczącego Rady Naukowo-Programowej Biblioteki, Prezesa Lubelskiego Towarzystwa Miłośników Książki - czytamy w komunikacie przesłanym przez Ewę Hadrian z WBP.

Doc. dr Jan Gurba urodził się w 1929 r. w Lubartowie. Był absolwentem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie w 1952 r. rozpoczął pracę w Katedrze Prehistorii. Dziewięć lat później obronił tu doktorat, a w 1969 r. zo­stał mianowany docentem w Katedrze Archeologii Polski i Powszechnej UMCS. Po pięciu latach pracy został jej kierownikiem (sprawował tę funkcję do 1994 r., kiedy to przeszedł na emeryturę). W latach 1970-1975 był dyrektorem Biblioteki Głównej UMCS. Pełnił także funkcję wicedyrektora Instytutu Historii, prodziekana oraz dziekana Wydziału Humanistycznego UMCS.

W latach 1974-1990 kierował także archeologicznym ośrodkiem badawczo-konserwatorskim w Lublinie. Ponadto, był prezesem lubelskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Archeologicznego i Nu­mizmatycznego. Napisał blisko 800 publikacji.

Doc. dr Jan Gurba posiadał liczne odznaczenia, m.in. Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Polonia Restituta, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złotą Odznakę za Opiekę nad Zabytkami i medal „Zasłużony dla archeologii polskiej”. Docenili go także studenci, nadając mu tytuł Homo Didacticus.

Informacje o pogrzebie doc. dr Jana Gurby zostaną podane w późniejszym terminie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl