Jacek Trznadel urodził się w czerwcu 1930 roku. Studia polonistyczne ukończył na Uniwersytecie Warszawskim, w 1992 roku uzyskał tytuł profesora.
W latach 50. był cenionym krytykiem literackim oraz autorem licznych publikacji w tej tematyce. W 1966 roku wyjechał do Francji. W tej dekadzie ukazały się jego eseje literackie: "Róże trzecie" (1966), oraz kolejne tomy wierszy: "Wyjście" (1964), "Gdzie indziej" (1971), "Rana" (1974). Opublikował też wiele książek.
Do Polski wrócił w 1970 r, oddając partyjną legitymację. W 1975 roku podpisał tzw. "List 59" przeciwko polityce partii komunistycznej w Polsce.
Poza pisaniem własnych dzieł oraz esejów literackich, Trznadel był też wykładowcą akademickim oraz publicystą. Przeprowadzał wywiady ze znanymi pisarzami i poetami na temat ich stosunku do okresu stalinizmu.
W 1994 r. Trznadel pracował jako członek komisji opracowującej projekt konstytucji z ramienia Solidarności. Rok później został przewodniczącym komitetu wyborczego Jana Olszewskiego w wyborach prezydenckich. Po roku 1990 Trznadel był także bardzo zaangażowany w wyjaśnianie sprawy zbrodni katyńskiej - był jednym z inicjatorów założenia Polskiej Fundacji Katyńskiej i Niezależnego Komitetu Historycznego Badania Zbrodni Katyńskiej. Tej tematyce poświęcił również część swoich dzieł.
W ostatnich latach, Jacek Trznadel złożył w biurze premiera Donalda Tuska napisaną i ogłoszoną na swojej stronie internetowej 19 kwietnia 2010 r. petycję z żądaniem powołania międzynarodowej komisji, która zbadałaby przyczyny katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Pod wnioskiem tym udało się zebrać ponad 50 tys. podpisów poparcia dla tej inicjatywy. W 2011 roku ukazała się książka pisarza pt. "Wokół zamachu smoleńskiego". Jego zdaniem przyczyną tragedia smoleńska był właśnie zamach.
W 2020 r. Jacek Trznadel został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. (PAP)
