Pogrzeb Leszka Moczulskiego
Leszek Moczulski zmarł w czwartek 10 października w wieku 94 lat. Pogrzeb polityka, więźnia politycznego PRL, założyciela Konfederacji Polski Niepodległej, historyka odbył się 18 października na Cmentarzu Wojskowym przy ul. Powązkowskiej w Warszawie.
Opozycjonistę z czasów PRL pożegnała rodzina, przyjaciele i wielu znajomych. Wśród żałobników znaleźli się m.in. prezydent Bronisław Komorowski, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, czy wicepremier Krzysztof Gawkowski.
Pogrzeb Leszka Moczulskiego. Opozycjonista z czasów PRL spoc...
Kim był Leszek Moczulski?
Leszek Moczulski urodził się 7 czerwca 1930 r. w Warszawie. Był współzałożycielem powstałego w marcu 1977 r. Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Jako jeden z dwójki rzeczników – obok Andrzeja Czumy – pełnił w nim funkcję nieformalnego przywódcy. Był redaktorem pisma "Opinia". Po powstaniu ROPCiO poddawany był przez władze komunistyczne licznym represjom. Łącznie zatrzymano go ok. 250 razy.
We wrześniu 1979 r. założył własną partię polityczną pod nazwą Konfederacja Polski Niepodległej, której celem było odzyskanie pełnej niepodległości. Uważana jest za pierwszą w pełni niezależną partię opozycyjną i antykomunistyczną w bloku wschodnim po okresie stalinizmu.
W 1980 r. Moczulski został aresztowany. Dwa lata później skazano go na siedem lat więzienia. Zwolniony na mocy amnestii w 1984 r. W kolejnym procesie w 1985 r. skazany na cztery lata, zwolniony w 1986 r. W 1987 r. wyjechał na Zachód. Spotkał się między innymi z wiceprezydentem USA George'em H.W. Bushem.
Krytykował obrady Okrągłego Stołu. W 1990 r. kandydował w wyborach prezydenckich; z 2,5 proc. głosów zajął ostatnie miejsce. W latach 1991-1997 był posłem. W 1998 r. przeszedł na emeryturę.
