Spis treści
Kim był Leszek Długosz?
Leszek Długosz urodził się 18 czerwca 1941 w Zaklikowie. Był aktorem, literatem, kompozytorem i pianistą, a także jednym z najbardziej znanych polskich śpiewających poetów.
W 1965 związał się z kabaretem literackim „Piwnica pod Baranami”, w którym uchodził za jednego z najwybitniejszych artystów w zespole.
Był autorem kilkunastu tomików poezji. Swój pierwszy tomik zatytułowany „Lekcje rytmiki” wydał w 1973 roku. Kolejne zbiory jego wierszy to m.in. „Na własną rękę”, „Z tego, co jest”.
Po rozstaniu z Piwnicą pod Baranami przebywał na stypendium artystycznym we Francji, ufundowanym przez rząd francuski. Zaowocowało ono wydaniem płyty w całości w języku francuskim. Z własnymi recitalami występował w wielu miastach Polski, a także za granicą (m.in. w Austrii, Belgii, Czechosłowacji, Francji, itd.). Niektóre tytuły spośród ponad 10 płyt Długosza to: „W Czarnolesie”, „Także i ty – złota kolekcja”, „Dusza na ramieniu”, „Długosz 2011”.
Publikował felietony w „Czasie krakowskim” i „Rzeczpospolitej”. Wraz z Krzysztofem Magowskim zrealizował w TVP cykl poświęcony poezji – „Literatura według Długosza”. Wykładał w Studium Literacko-Artystycznym na UJ w Krakowie.
Leszek Długosz nie żyje
Maciej Zdziarski, współpracownik Leszcza Długosza poinformował, że poeta zmarł w sobotę po walce z chorobą nowotworową, w swoim domu w Krakowie. Miał 82 lata.
Poeta z najważniejszymi odznaczeniami państwowymi
W 2021 roku został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. W tym samym roku otrzymał Order Orła Białego.
W 2022 roku został uhonorowany Doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt twórczości.
W wyborach parlamentarnych w 2007 roku kandydował z ramienia PiS do Senatu, ale nie uzyskał mandatu. W 2010 roku został członkiem Krakowskiego Społecznego Komitetu Poparcia Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich.
