W poniedziałek (28 października) o godz. 11:00 w Warszawie rozpoczęła się konferencja prasowa, podczas której Związkowcy z NSZZ Solidarność zaprezentowali wyniki badań dotyczących zawartości bisfenolu A (BPA) w paragonach z 8 sieci handlowych działających w Polsce.
- Analizy stężenia BPA wykazały wysoką zawartość tej substancji w niemal wszystkich analizowanych paragonach, wskazując na konieczność podjęcia kroków, by zmniejszyć tę ekspozycję - podaje Solidarność.
To Cię może też zainteresować
Wyniki badań przeprowadzonych w 8 sieciach handlowych w Polsce nie pozostawiają wątpliwości. Jak twierdzi Alfred Bujara, szef handlowej "Solidarności, tylko w jednej z kontrolowanych sieci nie stosowano paragonów z bisfenolem. Zdaniem przewodniczącego należy zmienić przepisy tak, by kasjerzy mogli pracować w rękawiczkach ochronnych oraz masce.
Należy zmienić przepisy tak, by kasjerzy mogli pracować w rękawiczkach ochronnych oraz masce.
Solidarność wzięła pod lupę osiem sieci handlowych. Przebadane zostały paragony wystawiane w tych sieciach. Poza prezentacją wyników badań, podczas konferencji prowadzone były dyskusje o powadze problemu, jakim ma być szkodliwy wpływ paragonów na zdrowie, o ryzyku zdrowotnym i możliwościach obniżania narażenia pracowników. Na konferencję zaproszeni zostali eksperci: Dr n. med. Aleksandra Rutkowska, autorka stanowiska Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego dot. narażenia ludzi na substancje endokrynnie czynne, prezes DetoxED; Prof. dr hab. med. Andrzej Milewicz, specjalista endokrynolog.
Rakotwórcze produkty. Co cię może zabić? Tego unikaj, by zmn...
Konferencję prasową zorganizował Krajowy Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń oraz Krajowa Sekcja Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność".
Bisfenol A (BPA) to organiczny związek chemiczny z grupy fenoli, stosowany do produkcji tworzyw sztucznych. Stałe narażenie na tę substancję może zwiększać ryzyko chorób cywilizacyjnych takich jak niepłodność, otyłość, zaburzenia metaboliczne, zaburzenia rozwoju płodu czy nowotwory, w tym rak piersi i rak prostaty.
Eksperci uważają, że paragony to ogromny problem i zagrożenie dla zdrowia każdego, kto ma z nimi styczność. Przede wszystkim dla kasjerów, sprzedawców, ale również klientów, którzy każdego dnia, biorąc do ręki taki paragon nieświadomie przyjmują dawkę bisfenolu. Zdaniem związku, pracownicy handlu w Polsce mogą być narażeni na zbyt dużą styczność z tą substancją, co zwiększa ryzyko zachorowania m.in. na niepłodność i na raka.
Bisfenol A (BPA) jest powszechnie wykorzystywany w opakowaniach do żywności, butelkach, opakowaniach do płyt CD i DVD, sprzęcie elektronicznym, plombach dentystycznych, czy soczewkach kontaktowych. Najbardziej narażone na kontakt z BPA przez skórę są kasjerki w sklepach.
Stężenie BPA w paragonach jest nawet 250-1000 razy większe niż w żywności, a jego przenikalność przez skórę wynosi aż 46%.
Niektóre sklepy już zdecydowały się wycofać szkodliwe dla zdrowia paragony kasowe. W salonikach Kolportera będą wydawane wyłącznie paragony pozbawione szkodliwych dla zdrowia bisfenoli. Spółka Kolporter dołączyła do ogólnopolskiej akcji „Zdrowy Paragon”.
Paragony drukowane znikną zupełnie i zostaną zastąpione przez paragony cyfrowe? Ministerstwo Finansów pracuje nad przepisami, które wyeliminują konieczność drukowania paragonów. Już od stycznia 2020 r. sprzedawcy będą mogli przesyłać klientom paragony w formie cyfrowej - dzięki nowelizacji ustawy o VAT.
Choć w styczniu wprowadzone zostaną e-paragony, to jednak sklepy w dalszym ciągu będą musiały drukować i wydawać klientom paragony w wersji fizycznej. To jednak również ma się zmienić. Kiedy? Na razie nie wiadomo, jednak jak donosi Gazeta Prawna, nad projektem zmian pracuje Ministerstwo Finansów.
Najgorsze zachowania klientów oczami sprzedawców. Tego lepie...
Najlepsze teksty zasłyszane w sklepach. Znasz je wszystkie?
Smaki Kujaw i Pomorza odcinek 10
