Podwyżka cen gazu zbulwersowała mieszkańców gminy Czernica. Przedsiębiorstwo G.En.Gaz uzyskało we wrześniu zgodę Urzędu Regulacji Energetyki na podwyżkę ceny gazu z 8 do 22 groszy za 1 kWh. Podwyżka o blisko 170 procent to nie wszystko. Wraz ze wzrostem ceny paliwa, wzrosła opłata zmienna. Jeden z mieszkańców gminy na przykładzie własnego rachunku z września, sprzed podwyżki, obliczył ile więcej faktycznie zapłaci po wzroście cen.
- Po przeliczeniu wszystkich składowych za fakturę 89,40 zł za wrzesień 2021 musiałbym zapłacić 206,36 zł. Daje to 231 procent za całą fakturę - wyliczył mężczyzna. Podwyżka weszła w życie od października.
Zszokowani mieszkańcy zaczęli organizować się w internecie. Wielu z nich złożyło wniosek o zmianę operatora. Przekazują sobie informacje, jak wypowiedzieć umowę firmie G.En.Gaz, jakie dokumenty należy wypełnić, przechodząc do PGNiG, który oferuje znacznie niższe ceny.
Urząd gminy: skandaliczna i bulwersująca podwyżka
- Taka podwyżka jest skandaliczna i bulwersująca i spotkała się z naszą stanowczą krytyką - mówi sekretarz Gminy Czernica Marcin Golański. - Nie zostawimy naszych mieszkańców samych w tej sytuacji. Działamy i lobbujemy. 5 października wysłaliśmy pisma w tej sprawie do Urzędu Regulacji Energetyki oraz G.En.Gazu, w których wyrażamy także sprzeciw wobec blokowania innych operatorów - przekonuje Golański, dodaje jednak, że gmina ma świadomość, na co pozwala jej prawo. Podobne pisma, podpisane przez przewodniczącego rady gminy oraz szefów klubów radnych, wysłała rada gminy.
We wspomnianych pismach urzędnicy i radni zwracają także uwagę, że tak znacząca podwyżka “zdemoluje” domowe budżety mieszkańców gminy, w której dominuje zabudowa jednorodzinna. Przypominają wysiłki i wydatki gminy na program likwidacji kopciuchów. Przekonują, że podwyżka także dla G.En.Gazu będzie miała negatywne skutki, ponieważ zniechęci mieszkańców do wymiany kopciuchów na kotły gazowe.
Gaz w gminie Czernica dostarcza niemiecka firma G.En.Gaz mająca polską siedzibę w gminie Tarnowo Podgórne. Także tam oraz w jeszcze kilku gminach zostały wprowadzone podwyżki, co również spotyka się w ogromnym oburzeniem mieszkańców.
G.En.Gaz nie odpowiedział na nasze pytania dotyczące podwyżki. We wniosku z sierpnia do Urzędu Regulacji Energetyki uzasadniał konieczność jej wprowadzenia wzrostem cen zakupu gazu ziemnego. W Polsce PGNiG dopłaca do ceny gazu dostarczanego odbiorcom prywatnym. Jednak sprzedając paliwo firmom, które następnie je dystrybuują, nie może zastosować obniżki.
Tymczasem i PGNiG zapowiedziało wzrost ceny gazu od przyszłego roku. W mijającym roku było już kilka podwyżek. To efekt rosnących cen gazu na giełdach światowych, które w końcówce roku poszybowały do niespotykanych wcześniej poziomów.
Remonty i budowy na wrocławskich ulicach. Dla kierowców to k...
