Niemiecki fotograf uchwycił Ibrisa Śnieżnego. „Duch Gór” potrafi się doskonale kamuflować

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wideo
od 16 lat
Przemierzając góry Ladakh w Indiach fotograf dzikiej przyrody podjął się niezwykłego wyzwania: uchwycenia irbisów śnieżnych, tajemniczych lampartów, które są jednymi z najbardziej nieuchwytnych wielkich kotów na świecie. Sascha Fonseca, niemiecki fotograf, wykorzystał fotopułapki i swoje umiejętności, by zanurzyć się w ich świat i uwiecznić ich piękno.
Niemiecki fotograf uchwycił Ibrisa Śnieżnego. „Duch Gór” potrafi się doskonale kamuflować
Fot: Instagram / Sascha Fonseca

Niemiecki fotograf, pasjonat dzikiej przyrody, podjął wyjątkowe wyzwanie, próbując uwiecznić Irbisa śnieżnego, nazywanego najbardziej nieuchwytnym wielkim kotem na świecie. Przez zastosowanie fotopułapki, udało mu się zdobyć niezwykłe zdjęcia tego tajemniczego stworzenia. Zdołał tego dokonać za pomocą fotopułapki wyposażonej w cyfrową lustrzankę.

Te fotografie to duże osiągnięcie

Irbisy śnieżne słyną z umiejętności doskonałego kamuflażu.

Śnieżne lamparty, nazywane również w lokalnym języku 'Duchami Gór', są niezwykle trudne do zauważenia i sfotografowania, ze względu na ich legendarną zdolność do wtapiania się w otoczenie. To prawdopodobnie najbardziej nieuchwytne koty świata, doskonale kamuflujące się w górskich terenach – sprecyzował Fonseca w wywiadzie dla serwisu PetaPixel.

Zadanie uwiecznienia tych rzadkich i niezwykle trudnych do odnalezienia wielkich kotów w ich naturalnym środowisku było prawdziwym wyzwaniem. Jednak Sascha Fonseca, utalentowany fotograf, ma głębszy cel niż tylko zarejestrowanie obrazu irbisów.

Dzieląc się ich pięknem ze światem, mam nadzieję podnieść świadomość na temat ich istnienia i znaczenia ochrony ich siedlisk – powiedział fotograf.

Dzikość i potulność na dwóch zdjęciach

Sascha Fonseca jest ekspertem w dziedzinie wykorzystywania fotopułapek z lustrzankami cyfrowymi. W swojej pracy preferuje aparaty Canon 5Ds i 6D, które łączy z wysokiej jakości obiektywami o ogniskowej 24 mm i przysłonie f/2.8. Dodatkowo, aby perfekcyjnie uchwycić dziką przyrodę, korzysta z profesjonalnych wyzwalaczy Camtraptions oraz lamp błyskowych Nikon SB-28. Co więcej, Fonseca samodzielnie konstruuje solidne domki fotograficzne, które są odporne na trudne warunki atmosferyczne.

Mężczyzna zamieścił dwie kontrastujące ze sobą fotografie przedstawiające pięknego śnieżnego lamparta. Na jednej z nich widzimy dzikiego kota prezentującego swoją dzikość i siłę. Na drugim obrazie prezentuje się on w zupełnie inny sposób - wygląda wdzięcznie i urokliwie.

Młody lampart śnieżny wchodzi w interakcję z moją fotopułapką w górach Ladakh. Prawdopodobnie reaguje na dźwięk migawki lustrzanki – stwierdził Fonseca, tłumacząc zachowanie zwierzęcia.

Fotografie powstały w roku 2020, lecz dopiero teraz rozprzestrzeniły się w sieci.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło: fotoblogia.pl / petapixel.com

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl