Niemieckie media alarmują: Od soboty Berlinowi grozi chaos

Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Brama Brandenburska, Berlin
Brama Brandenburska, Berlin Fot. Pixabay/ nikolaus_bader
Od soboty Berlinowi grozi chaos - w stolicy Niemiec zaczną wówczas obowiązywać zaostrzone zasady wstępu do wielu miejsc, tymczasem popularne aplikacje do weryfikacji statusu szczepienia przeciw COVID-19 są przestarzałe i nie rozróżniają między osobami w pełni zaszczepionymi i tymi, które dostały już dawkę przypominającą – alarmuje dziennik „Berliner Zeitung”.

Od soboty w Berlinie zaczyna obowiązywać zasada tzw. 2G Plus, czyli wstęp do restauracji, teatru i innych miejsc publicznych dla zaszczepionych przeciw COVID-19 i ozdrowieńców, wykazujących się dodatkowo aktualnym negatywnym testem. Osoby, które przyjęły już dawkę przypominającą, nie muszą przedstawiać aktualnego wyniku testu.

Jednak aplikacje na telefony komórkowe, takie jak CovPass, Corona-Warn-App i CovPassCheck, z których korzystają miliony osób w Niemczech, nie potrafią w czasie kontroli odróżnić osób w pełni zaszczepionych od tych, które przyjęły dawkę przypominającą.

Wszystkie trzy aplikacje zostały przygotowane przez Instytut im. Roberta Kocha (RKI), za który odpowiada federalne ministerstwo zdrowia. – Decyzja o wprowadzeniu zasady 2G Plus została podjęta zdecydowanie zbyt szybko – przyznał pracownik resortu. Również RKI podkreślił, że ma świadomość, że aplikacje są przestarzałe, i zapewnił, że zostaną zmodyfikowane „tak szybko, jak to możliwe”.

Od soboty sytuacja skomplikuje się dodatkowo w przypadku osób zaszczepionych jednodawkowym preparatem firmy Johnson & Johnson, które uzyskały status ozdrowieńca po przechorowaniu COVID-19, a w niektórych krajach związkowych w przypadku każdego, kto został dwukrotnie zaszczepiony, a następnie przechorował COVID-19.

„Osoby, które wyzdrowiały po podaniu dawki przypominającej, oraz osoby zaszczepione preparatem Johnson & Johnson najprawdopodobniej będą musiały ponownie udać się do apteki, aby uzyskać nowy certyfikat z nowym wydanym kodem. Automatyczna korekta certyfikatu nie jest obecnie możliwa” – podkreśla „Berliner Zeitung”.

Według aponet.de, oficjalnego portalu niemieckich farmaceutów, apteki w całym kraju już przygotowują się na to, że zapotrzebowanie na nowe świadectwa szczepień ponownie wzrośnie.

Kampania społeczna PAP

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
U nas na szczęście żadnego chaosu nie będzie. Nasz rząd niczego od nas nie wymaga, bo nasze cmentarze są pojemne w przeciwieństwie od tych niemieckich. Pomyślcie tylko, ile ZUS zaoszczędzi, a tym samym nasz budżet.
Wróć na i.pl Portal i.pl