"Podczas prac konserwatorskich prowadzonych przy ołtarzu głównym w kościele parafialnym pw. NMP z Góry Karmel w Głębowicach w gminie Wińsko doszło do niecodziennego odkrycia" - poinformował Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Malowidło odnaleziono w konstrukcji ołtarza głównego
Odnaleziono uszkodzony, XVIII-wieczny obraz, który służył jako wtórnie wykorzystana przesłona konstrukcji gzymsowania ołtarza.
"Lico obrazu było niewidoczne, a eksponowane odwrocie było pokryte marmoryzacją. Płótno przedstawia prawdopodobnie św. Teresę prowadzoną przez Ojców Karmelitów do nieba" - informuje konserwator.
Obraz poddano konserwacji, odczyszczono go z luźnych warstw kurzu i brudu, a następnie zdezynfekowano powierzchnię. Zabezpieczono i podklejono osypujące się fragmenty. Malowidło sklejono stykowo, a następnie zdublowano na nowe płótno. Uzupełnienia ubytków gruntu wykonano w kolorze zbliżonym do koloru oryginalnie zastosowanej barwionej zaprawy, a uzupełnienia warstwy malarskiej wykonano farbami kredowymi. Obraz zabezpieczono werniksem pośrednim ketonowym i nabito go na nowe drewniane krosna malarskie. Prace te były realizowane w krakowskiej pracowni konserwatorskiej Marcina Ciby. Obraz jest teraz eksponowany w głębowickim kościele.
Zobaczcie zdjęcia:
Niezwykłe odkrycie podczas remontu w kościele na Dolnym Śląs...
Głębowice - historia
Dzisiejsza miejscowość Głębowice utworzona została z dwóch historycznie odrębnych, jednak położonych blisko siebie osad: południowej – Trzcinicy Wielkiej i północnej – Głębowic. Po roku 1945 połączono obie miejscowości, nadając im nazwę Głębowice. W źródłach historycznych jako pierwsza wzmiankowana była Trzcinica. W bulli wydanej w roku 1245 przez papieża Innocentego IV miejscowość ta wymieniona została jako posiadłość biskupstwa wrocławskiego. Własnością kapituły wrocławskiej pozostawała jeszcze w wieku XIV. Jak długo stanowiła własność kościelną, nie wiadomo. Prawdopodobnie do czasów reformacji. Natomiast pierwsza źródłowa wzmianka o Głębowicach pochodzi z roku 1369. Początkowo zapewne była to wieś lokowana na prawie polskim, która w wieku XIV przeniesiona została na prawo niemieckie.
W roku 1661 Trzcinicę Wielką, a w roku 1664 Głębowice, zakupił Jan Adam von Garnier, cesarski pułkownik kawalerii. Za zasługi z czasów wojny trzydziestoletniej w roku 1652 Garnier otrzymał od cesarza tytuł barona. W latach 70. XVII wieku Garnier powziął zamiar ufundowania klasztoru karmelitów na terenie swoich posiadłości. Na siedzibę konwentu wyznaczył Trzcinicę Wielką. Kamień węgielny pod budowę klasztoru położony został w roku 1676. W roku 1679 Garnier, jako brat świecki wstąpił do trzcinickiego klasztoru. Rok później zmarł i pochowany został w krypcie kościoła klasztornego.
W roku 1682 miał miejsce pożar klasztoru, który wybuchł prawdopodobnie na skutek celowego podpalenia. Kompleks odbudowany został w roku 1686. Zarówno kościół jak i klasztor były budowlami skromniejszymi od obecnych. W roku 1743 wybuchł kolejny pożar. Odbudowę kościoła i klasztoru zakończono w roku 1746. Natomiast kompletowanie wyposażenia świątyni trwało do roku 1762. W trakcie odbudowy zarówno klasztor, jak i kościół uzyskały bardziej okazały charakter. W niezmienionej postaci pozostała część kościoła przeznaczona dla zakonników. Gruntownie przebudowano także klasztor. Budynek klasztorny nadbudowany został o jedną kondygnacją. Zakrojone na tak wielką skalę zmiany związane być może były z rosnącym wciąż ruchem pielgrzymkowym. W Trzcinicy odbywały się, bardzo uroczyste nabożeństwa związane z odpustem u dniu patrona kościoła, św. Eliasza. Popularny był również kult cudownej figurki Matki Boskiej Szkaplerznej (figurka ta zaginęła w roku 1863). Obecnie trwa remont obiektu.
- Co w miejscu Tesco na Bielanach Wrocławskich? Jest decyzja
- Dyskoteki i kluby będą zamknięte. Rząd ogłosił szczegóły nowych obostrzeń
- Nowy skatepark we Wrocławiu jest gotowy. Grafficiarze już go dopadli [ZDJĘCIA]
- Pierwsze udogodnienia dla osób zaszczepionych we Wrocławiu. Urząd czynny dłużej
- Autostrada A4. Kierowcy zatrzymują się, choć nie ma szlabanów! [FILM]
- W szortach szedł na Śnieżkę. Ratownicy GOPR ocalili mu życie, a on ukradł im kurtkę!
- Czarne strefy na Dolnym Śląsku powinny być już w 15 powiatach. Zobacz gdzie dokładnie
- Świąteczne zestawy od Agencji Mienia Wojskowego. Co przygotowano w tym roku?
- Najtańsze produkty z wrocławskiego jarmarku. Co można kupić do 15 zł? [ZOBACZ]
- 15 niebezpiecznych ulic Wrocławia. Tu po zmroku się nie zapuszczaj! [DANE POLICJI]
- Kamery Google Street View widzą, jak zmienia się Wrocław. Aż trudno uwierzyć!
- Gminne mieszkania na sprzedaż, mnóstwo ofert w centrum. Ceny od 140 tys. zł!
