Niezwykłe zdjęcia z Czarnobyla odnalezione przez Polaków

x-news/Napromieniowani.pl
x-news
Prypeć, Ukraina. Grupa poszukiwaczy związana ze stroną Napromieniowani.pl dokonała niezwykłego odkrycia. W budynku szkoły podstawowej w Prypeci – mieście pracowniczym zbudowanym dla pracowników elektrowni jądrowej w Czarnobylu, znaleźli oni kliszę ze zdjęciami sprzed 31 lat. Na fotografiach uwieczniono ćwiczenia obrony cywilnej, przeprowadzone krótko przed katastrofą.

Katastrofa w Czarnobylu - przyczyny

26 kwietnia 1986 roku, w wyniku przegrzania, wybuchł reaktor nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej im. W. Lenina. Radioaktywny pył, który wzniósł się w powietrze, skutecznie skaził i zatruł ogromny obszar na terytorium dzisiejszej Ukrainy i Białorusi.

Normy przekroczone 600 razy

Mimo że promieniowanie w pobliżu reaktora było śmiertelnie niebezpieczne, przez dwa dni nie poinformowano mieszkańców okolicy o zagrożeniu. Wielu z nich zmarło lub ciężko zachorowało. Dawki promieniowania, które przyjęli, przekraczały normy nawet 600 razy. Przez skażenie ewakuowano i przesiedlono ponad 350 tysięcy osób.

Polaków o zagrożeniu poinformowano kilka dni po wybuchu

Radioaktywna chmura, która wydobyła się z uszkodzonego reaktora elektrowni w Czarnobylu, rozprzestrzeniła się na ogromny obszar sięgający daleko poza region bezpośredniego skażenia, docierając między innymi nad Polskę. O zagrożeniu poinformowano kilka dni po wybuchu reaktora. Podejmowane później działania mające na celu ochronę ludzi przed niebezpiecznymi pierwiastkami w chmurze były nierzadko spóźnione i nieskuteczne. Przez katastrofę w Czarnobylu tysiące ludzi urodzonych w tym czasie choruje dzisiaj m.in. na choroby tarczycy.

Wybuch w Czarnobylu był największą katastrofą w historii energetyki jądrowej i jedną z największych katastrof przemysłowych XX wieku. Wybuchy w elektrowni jądrowej w Czarnobylu i Fukushima I zostały zakwalifikowana do siódmego, najwyższego stopnia w międzynarodowej skali zdarzeń jądrowych i radiologicznych INES.

Zdjęcia pochodzą ze strony FB Napromieniowani.pl

Znalezisko, skanowanie i obróbka: Krystian Machnik

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

t
ted
Ludzie zamieszkujący tamte okolice to nie są Białorusini ani Ukraińcy ani Rosjanie .
To są Poleszucy , odrębny naród , zamieszkujący słabo zaludniony , z powodu bagien , pas ziemi ... poczynając od środkowo wschodniej Polski szerokim pasem w kierunku wschodnim wzdłuż rzeki Prypeć . Ludzie stamtąd nie przyznają się do żadnej z wyżej wymienionych narodowości .
Może i dlatego nikt się nimi nie przejmował , bo dla sowietów to byli tylko ... autochtoni .
L
Leon
Komuna won ! Wolna Polska dla polaków !!!!!!!!
w
w.w
Gdyby nie państwa zachodnie , w polsce ludzie by nie wiedzieli że jest zagrożenie radioaktywne .
D
DJRM
Piszecie że normy przekroczone były 600 razy.
Skąd te informacje?
Bo z moich informacji wynika że przekroczone były w dniu ewakuacji 200 TYSIĘCY TAZY. Wszystkie dostępne dozymetry pokazywał odczyt poza skalą.
c
czuwacz
żeby hieny ich rozszarpały ! ( cała polska z was sie smieje , komuniści i złodzieje !!!!!!! )
.
Gdyby Szwedzi nie podnieśli alarmu na cały świat u nas sprawę też by zamieciono pod dywan. Choćby dlatego Jaruzela i Kiszczaka należy wykopać z Powązek i pochować pod płotem.
Wróć na i.pl Portal i.pl