Nigdy nie zostawiaj maszynki do golenia pod prysznicem. Ekspertka wyjaśnia, dlaczego grożą ci poważne problemy

Anna Rokicka-Żuk
W wilgotnych warunkach liczba bakterii i pleśni na maszynce do golenia może podwoić się w ciągu 20 minut.
W wilgotnych warunkach liczba bakterii i pleśni na maszynce do golenia może podwoić się w ciągu 20 minut. yanalya/freepik.com
Trzymasz wszystko pod ręką w łazience? To na pewno wygodne, gdy bierzesz prysznic czy kąpieli. Jednak uważaj. Trzymanie tam tego przedmiotu zagraża twojemu zdrowiu!

Spis treści

Niebezpieczna maszynka do golenia

Trzymanie maszynki do golenia w kabinie prysznicowej, na brzegu wanny czy prysznica może przysporzyć poważnych problemów.

Wilgotne ostrza maszynki do golenia są podatne na rdzewienie i rozwój drobnoustrojów. Skutek to nie tylko częstsze zacięcia, ale też podrażnienia skóry i infekcje, w tym bardzo poważne. Znane są nawet przypadki rozwoju zakażenia.

Maszynka nie jest urządzeniem higienicznym. W jednym zbadań na jej wilgotnych rączkach maszynek „jednorazowych” wykryto nawet 5 mln bakterii mogących tworzyć kolonie. Wśród nich do najniebezpieczniejszych należą paciorkowce (Streptococci) i gronkowce (Staphylococci).

Co ciekawe, bakterii było mniej na rączkach maszynek wielorazowych (do 160 tys.), jednak ich wymienne wkłady były tak samo zanieczyszczone, jak rączki tych jednorazowych. Dla porównania liczba bakterii na myszce komputerowej to ok. 50 CFU, a na ściereczce kuchennej stwierdzono ich ponad 134 tysiące.

Co jednak istotne, w wilgotnych warunkach liczba bakterii i pleśni na maszynce do golenia może podwoić się w ciągu 20 minut! Dlatego warto pójść za radą eksperta i zadbać o jej higienę.

Po skończonym zabiegu należy maszynkę przepłukać i wytrzeć ręcznikiem – radzi dermatolog dr Ewa Chlebus:

Ona nie może być wilgotna, ponieważ może dochodzić do rdzewienia. Nawet jeżeli to już jest nowoczesna stal i tego nie widać, zawsze uwalniają się tam pewnego metale, które łatwo drażnią i uszkadzają skórę. Na te procesy chemiczne nie jest ona przygotowana.

Dodatkowo jeśli chcesz trzymać maszynkę w łazience, chowaj ją przynajmniej do szafki lub szuflady. Odpowiednie obchodzenie się z nią pomoże też uniknąć wrastania włosków, które również może doprowadzić do infekcji czy np. powstania guzka pod pachą.

Jak uniknąć problemów skórnych po goleniu?

Problemom skórnym szczególnie sprzyjają jej uszkodzenia. Trzeba uważać zwłaszcza na to, żeby nie dochodziło do głębszych urazów skóry, bo wtedy łatwo może dojść do zakażenia bakteryjnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Sprzyja temu używanie maszynki do golenia zbyt wiele razy. Zalecana jest więc regularna wymiana maszynki jednorazowej albo ostrzy w tej wielorazowej – najlepiej po 5-6 goleniach. Wyrzuć ją jednak wcześniej, jeśli zauważysz na ostrzach rdzę, a także wtedy, gdy maszynka zaczyna wyrywać włoski lub golenie sprawia dyskomfort.

Nie bez znaczenia jest też to, jakiego kosmetyku używasz do golenia. Wiele z nich jest źródłem związków chemicznych mogących powodować wysypki i reakcje skórne.

– Mydło do golenia musi być przeznaczone przez producenta do golenia. Trzeba tylko zwracać uwagę, czy nie pachnie – tłumaczy dr Ewa Chlebus z Kliniki Chlebus Beauty, która odradza używanie w tym celu produktów do mycia ciała. – Dzisiaj jest bardzo dużo mydeł pachnących i płynnych, jednak przy goleniu ich składniki „wchodzą” do naskórka, powodując problemy.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl