Mruganie jako nietypowy objaw chorób. Jakie schorzenia mogą się za nim kryć?

Katarzyna Wąś-Zaniuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Mruganie to naturalny, odruchowy ruch powiek, który zazwyczaj nie budzi niepokoju. Jednak w niektórych przypadkach może być sygnałem ostrzegawczym – objawem rozwijającej się choroby neurodegeneracyjnej. Zarówno nadmierne, jak i zbyt rzadkie mruganie może towarzyszyć schorzeniom. Jakie choroby mogą być powiązane z nietypowym mruganiem?

Spis treści

Zmniejszona częstotliwość mrugania u osób z chorobą Parkinsona

Jednym z wczesnych sygnałów mogących wskazywać na rozwijającą się chorobę Parkinsona jest tzw. objaw Mariego, czyli zmniejszona częstotliwość mrugania powiekami.

Nietypowe mruganie może pojawić się u pacjentów z chorobą Parkinsona.
Nietypowe mruganie może pojawić się u pacjentów z chorobą Parkinsona.
Freepik

Choroba Parkinsona, będąca drugą najczęściej diagnozowaną chorobą neurodegeneracyjną, zazwyczaj rozpoczyna się między 50. a 60. rokiem życia, w okresie, gdy wiele osób pozostaje jeszcze aktywnych zarówno zawodowo, jak i społecznie czy fizycznie. Mężczyźni są o połowę bardziej narażeni niż kobiety na rozwój choroby Parkinsona.

Do czynników zwiększających ryzyko rozwoju schorzenia, poza wiekiem i płcią, zalicza się również predyspozycje genetyczne. Istotną rolę mogą odgrywać także czynniki środowiskowe, zwłaszcza długotrwałe narażenie na toksyczne substancje, takie jak pestycydy czy herbicydy. Ryzyko może wzrosnąć również u osób, które w przeszłości doznały urazów mózgu.

U podłoża schorzenia leży postępujące uszkodzenie neuronów dopaminergicznych zlokalizowanych w części zbitej istoty czarnej mózgu. Komórki te odpowiadają za produkcję dopaminy, substancji kluczowej dla prawidłowego funkcjonowania układu ruchu. W miarę jak neurony te ulegają degeneracji, dochodzi do zakłócenia, a nawet przerwania sygnalizacji między strukturami mózgowymi.

Gwałtowne, częste mruganie oczami u pacjentów cierpiących na zespół Tourette’a

Zespół Tourette’a to neurologiczne zaburzenie o podłożu wrodzonym, które charakteryzuje się występowaniem licznych, mimowolnych tików ruchowych i głosowych. Przebieg choroby jest przewlekły. Tiki mogą nasilać się i ustępować, a także zmieniać swój charakter z wiekiem. Pierwsze symptomy chorobowe zazwyczaj pojawiają się w dzieciństwie, najczęściej między 2. a 15. rokiem życia.

Gwałtowne, częste mruganie oczami to bardzo częsty pierwszy objaw zespołu Tourette’a. Inne wczesne tiki mogą obejmować:

  • wykrzywianie ust,

  • marszczenie nosa,

  • poruszanie ramionami,

  • potrząsanie głową,

  • grymasy twarzy.

W miarę postępu choroby do tików ruchowych mogą stopniowo dołączać tiki dźwiękowe, takie jak np. chrząkanie, pochrząkiwanie, mlaskanie czy wydawanie wysokich, piskliwych odgłosów.

U niektórych osób mogą pojawić się również bardziej skomplikowane wokalizacje, a w niektórych przypadkach może dochodzić do mimowolnego wypowiadania niecenzuralnych słów. Zjawisko to określane jest mianem koprolalii.

Mruganie w przebiegu blefarospazmu, czyli kurczu powiek

Kurcz powiek, znany również jako blefarospazm, to jedna z najczęstszych form dystonii ogniskowej, zaburzenia neurologicznego, w którym dochodzi do mimowolnych, powtarzających się skurczów mięśni. W przypadku tego schorzenia skurcze dotyczą mięśni odpowiedzialnych za zamykanie powiek i mogą prowadzić do trudności z kontrolą ruchów oczu.

Typowe objawy kurczu powiek obejmują:

  • nasilone lub uporczywe mruganie, często bez wyraźnej przyczyny,

  • mimowolne drżenie powiek lub okolic pod oczami,

  • nadmierna wrażliwość na światło (światłowstręt),

  • odczucie ciężkości powiek oraz trudności w ich otwieraniu,

  • zaciskanie lub mrużenie oczu, nawet w spoczynku,

  • podwyższone napięcie mięśni wokół oczu.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródła:

  • Zaburzenia zachowania i emocji w zespole Tourette’a, Katedra i Klinika Neurologii Wieku Rozwojowego, Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, Dąbrowska, Steinborn.

  • Kurcz powiek – od rozpoznania do właściwego leczenia, Michał Schinwelski.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl