Niższa emerytura bez kompletu świadectw pracy. Sprawdź, jakich dokumentów wymaga ZUS od przyszłych emerytów

Bartłomiej Ciepielewski
Wideo
od 16 lat
Osoby ubiegające się o emeryturę, powinny pamiętać o dostarczeniu ZUS-owi wszystkich świadectw pracy. W innym przypadku otrzymywane świadczenie może zostać znacznie zmniejszone. Sprawdź, jakich dokumentów potrzebujesz, by otrzymać świadczenie emerytalne.

Spis treści

Emerytura – wymagane dokumenty

Zanim ZUS wypłaci nam emeryturę, należy dostarczyć do urzędu komplet wymaganych dokumentów. To właśnie od tego zależeć będzie, czy dostaniemy świadczenie emerytalne i w jakiej wysokości. Zgodnie z informacjami opublikowanymi na stronie internetowej zakładu powinniśmy przygotować:

  • wniosek o emeryturę – druk ten można pobrać ze strony internetowej urzędu lub odebrać stacjonarnie w punkcie informacyjnym;
  • dokumenty potwierdzające czas zatrudnienia;
  • dokumenty potwierdzające wysokość wynagrodzenia.

W skrócie chodzi o formularze EMP, informację ERP-6 oraz oryginały świadectw pracy. W przypadku służb mundurowych wymagane są świadczenia służby lub zaświadczenia wydawane przed odpowiednie organy.

Świadectwo pracy – skąd wziąć, kiedy dostarczyć?

Świadectwo pracy zwykle dostarczane jest do nas przez pracodawcę po zakończeniu umowy. Jeśli nie mamy takiego dokumentu w domu, powinniśmy zwrócić się do firmy z wnioskiem o jego wydanie.

Co w sytuacji, gdy dane przedsiębiorstwo już nie istnieje? Wtedy warto ustalić dokładną nazwę oraz adres siedziby np. na podstawie legitymacji ubezpieczeniowej, czy wpisów w książeczkowych dowodach osobistych. Dzięki temu świadectwa będzie można poszukać w archiwach instytucji zajmujących się przechowywaniem dokumentacji płacowej i osobowej.

Jeśli nie było jednak następcy prawnego po zlikwidowaniu firmy, poszukiwania trzeba zacząć od bazy zlikwidowanych zakładów pracy. Okresy składkowe mogą być też ustalane między innymi na podstawie umowy o pracę.

Ważne, by do ZUS trafił oryginał świadectw pracy, choć może być również kopia, której zgoda z oryginałem została poświadczona przez notariusza lub inne organy zajmujące się przechowywaniem informacji. Wymagane dokumenty należy dostarczyć najwcześniej 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego. W innym przypadku ZUS wyda decyzję o odrzuceniu świadczenia, argumentując to niespełnieniem wymagań.

Świadectwo pracy dostarczymy do ZUS osobiście lub za pośrednictwem pełnomocnika w oddziale ZUS, pocztą albo elektronicznie poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE).

Świadectwo pracy, a wysokość emerytury

Konsekwencje niedostarczenia do urzędu świadectw pracy podczas ubiegania się o rentę lub emeryturę będą wyjątkowo dotkliwe. Jeśli zgubiliśmy wymaganą dokumentację, urząd uzna, że wysokość składki emerytalnej odpowiadała minimalnej krajowej w Polsce.

Brak dokumentów potwierdzających pracę wpłynie na wysokość kapitału początkowego lub renty, która wypłacana jest z uwzględnieniem stażu pracy. Inaczej ZUS potraktuje natomiast brak dokumentacji obejmującej kilka miesięcy, a inaczej kilkanaście lat.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl