Niższa emerytura bez kompletu świadectw pracy. Sprawdź, jakich dokumentów wymaga ZUS od przyszłych emerytów

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
ZUS może przyznać nam niższą emeryturę, jeśli nie dostarczymy kompletu świadectw pracy.
ZUS może przyznać nam niższą emeryturę, jeśli nie dostarczymy kompletu świadectw pracy. Tomasz Hołod / Polska Press
Osoby ubiegające się o emeryturę, powinny pamiętać o dostarczeniu ZUS-owi wszystkich świadectw pracy. W innym przypadku otrzymywane świadczenie może zostać znacznie zmniejszone. Sprawdź, jakich dokumentów potrzebujesz, by otrzymać świadczenie emerytalne.

Spis treści

Emerytura – wymagane dokumenty

Zanim ZUS wypłaci nam emeryturę, należy dostarczyć do urzędu komplet wymaganych dokumentów. To właśnie od tego zależeć będzie, czy dostaniemy świadczenie emerytalne i w jakiej wysokości. Zgodnie z informacjami opublikowanymi na stronie internetowej zakładu powinniśmy przygotować:

  • wniosek o emeryturę – druk ten można pobrać ze strony internetowej urzędu lub odebrać stacjonarnie w punkcie informacyjnym;
  • dokumenty potwierdzające czas zatrudnienia;
  • dokumenty potwierdzające wysokość wynagrodzenia.

W skrócie chodzi o formularze EMP, informację ERP-6 oraz oryginały świadectw pracy. W przypadku służb mundurowych wymagane są świadczenia służby lub zaświadczenia wydawane przed odpowiednie organy.

Świadectwo pracy – skąd wziąć, kiedy dostarczyć?

Świadectwo pracy zwykle dostarczane jest do nas przez pracodawcę po zakończeniu umowy. Jeśli nie mamy takiego dokumentu w domu, powinniśmy zwrócić się do firmy z wnioskiem o jego wydanie.

Co w sytuacji, gdy dane przedsiębiorstwo już nie istnieje? Wtedy warto ustalić dokładną nazwę oraz adres siedziby np. na podstawie legitymacji ubezpieczeniowej, czy wpisów w książeczkowych dowodach osobistych. Dzięki temu świadectwa będzie można poszukać w archiwach instytucji zajmujących się przechowywaniem dokumentacji płacowej i osobowej.

Jeśli nie było jednak następcy prawnego po zlikwidowaniu firmy, poszukiwania trzeba zacząć od bazy zlikwidowanych zakładów pracy. Okresy składkowe mogą być też ustalane między innymi na podstawie umowy o pracę.

Ważne, by do ZUS trafił oryginał świadectw pracy, choć może być również kopia, której zgoda z oryginałem została poświadczona przez notariusza lub inne organy zajmujące się przechowywaniem informacji. Wymagane dokumenty należy dostarczyć najwcześniej 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego. W innym przypadku ZUS wyda decyzję o odrzuceniu świadczenia, argumentując to niespełnieniem wymagań.

Świadectwo pracy dostarczymy do ZUS osobiście lub za pośrednictwem pełnomocnika w oddziale ZUS, pocztą albo elektronicznie poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE).

Świadectwo pracy, a wysokość emerytury

Konsekwencje niedostarczenia do urzędu świadectw pracy podczas ubiegania się o rentę lub emeryturę będą wyjątkowo dotkliwe. Jeśli zgubiliśmy wymaganą dokumentację, urząd uzna, że wysokość składki emerytalnej odpowiadała minimalnej krajowej w Polsce.

Brak dokumentów potwierdzających pracę wpłynie na wysokość kapitału początkowego lub renty, która wypłacana jest z uwzględnieniem stażu pracy. Inaczej ZUS potraktuje natomiast brak dokumentacji obejmującej kilka miesięcy, a inaczej kilkanaście lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niższa emerytura bez kompletu świadectw pracy. Sprawdź, jakich dokumentów wymaga ZUS od przyszłych emerytów - Strefa Biznesu

Wróć na i.pl Portal i.pl