Nowe miasto powstanie na Dolnym Śląsku. Znajduje się tuż pod Wrocławiem!
Rozporządzenie przyjęte przez rząd w lipcu 2022 r. wchodzi w życie od Nowego Roku i spowoduje, że w Polsce będzie 15 miast więcej niż dotychczas. Właśnie tylu wsiom zostanie nadany status miasta. Decyzja podyktowana została m.in. stopniem urbanizacji terenu. Najwięcej nowych miast przybędzie w województwach łódzkim i mazowieckim, ale zmiana czeka też Dolny Śląsk. Od 1 stycznia 2023 r. status miasta otrzyma wieś Miękinia.
We wsi Miękinia mieszka około 2500 osób. To właśnie tutaj znajduje się siedziba gminy Miękinia, której populacja wynosi około 20 tys. mieszkańców. Zdania o zmianie statusu wsi są podzielone. Znajdują się osoby, które upatrują w niej większą szansę na rozwój miejscowości, prestiż i podniesienie jakości życia. Słychać też głosy sprzeciwu.
- Daj pan spokój… Po co to miasto, niech mi pan powie. Wysokie bloki nam tylko pobudują. My tego nie chcemy - mówi jeden z mieszkańców Miękini, którego spotkaliśmy przy stacji kolejowej.
Oprócz zabudowy deweloperskiej, mieszkańcy razem ze zmianą statusu obawiają się wzrostu cen podstawowych produktów oraz rachunków.
- Jak Miękinia zostanie miastem, to wszystko tutaj będzie droższe. Czynsze, opłaty za grunty, podatki, ceny jedzenia... - martwi się w rozmowie z nami jedna z mieszkanek.
Co znajduje się w miejscowości? Jeśli chodzi o budynki użyteczności publicznej to m.in. duża szkoła, przedszkole, biblioteka, stacja kolejowa, ratusz, kościół, siedziba ochotniczej straży pożarnej, ośrodek kultury. Widać, że buduje się tutaj coraz więcej domów. Wygląda więc na to, że przyszłe miasto cały czas się rozwija.
Miękinia coraz częściej nazywana jest mianem "zachodniej sypialni Wrocławia", od którego dystans w linii prostej wynosi 23 kilometry. Wokół wsi dużo jest terenów leśnych, w których turyści znajdą różne atrakcje. M.in. grodzisko z XII-XIII wieku czy Szubieniczne Wzgórze, na którym wznosi się wysoka wieża obserwacyjna. Niedaleko swoje granice ma tajemniczy rezerwat przyrody "Zabór", chroniący unikatowy podmokły las. Miłośników aktywnego spędzania czasu na pewno zainteresuje sporo wytyczonych tras rowerowych w okolicy.
W samej Miękini jest kilka zabytków:
- gotycki kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny zbudowany pod koniec XV w., przebudowany po pożarze z 1710 r.,
- kaplica grobowa rodziny von Haugwitz z 1803 r.,
- zespół pałacowy z XVII-XIX w. wraz z parkiem,
- drewniany dom z 1906 r.
Opisując Miękinię, nie można zapomnieć o Winnicy Jaworek, założonej w 2001 r. Była to wówczas największa winnica w Polsce, oferująca czterdzieści odmian winorośli. Mocno wpłynęła na rozwój winiarstwa na Dolnym Śląsku. Do dzisiaj Ewa i Lech Jaworek wraz z zespołem, produkują wyśmienite, lokalne wina.
Zobaczcie, jak wygląda wieś Miękinia na zdjęciach naszego fotoreportera. Miejscowość zostanie miastem 1 stycznia 2023 r.
ZOBACZ TAKŻE:
- Poznaj 10 najlepiej rozwijających się gmin na Dolnym Śląsku [RANKING]
- Dolny Śląsk się wyludnia! To w tych miejscach dramatycznie ubędzie mieszkańców!
- Pluskwiaki, które pokazaliśmy wzbudziły zainteresowanie naukowców. Posłużą do badań!
- Kolejną godzinę sypie śnieg we Wrocławiu. Jak sytuacja na ulicach? [ZDJĘCIA]
