Należąca do Banku Gospodarstwa Krajowego spółka BGK Nieruchomości podpisała pierwsze listy intencyjne w ramach Funduszu Mieszkań na Wynajem. Bank szuka pierwszych lokali.
BGK rozpoczął negocjacje z deweloperami w Warszawie, Wrocławiu i Trójmieście. Są to cztery inwestycje na różnych etapach zaawansowania: w fazie projektowej, z ważnym pozwoleniem na budowę oraz w budowie. - Na ocenę czekają kolejne oferty złożone m.in. przez firmy deweloperskie, budowlane i towarzystwa budownictwa społecznego z Wrocławia, Krakowa, Poznania i Łodzi - mówi Dariusz Kacprzyk, prezes zarządu BGK.
Oferta Funduszu Mieszkań na Wynajem będzie skierowana do osób, które nie chcą zaciągać kredytów hipotecznych na kilkadziesiąt lat. - Chcemy przekonać Polaków, że można wynajmować mieszkanie w dobrym standardzie przez całe życie i móc decydować o wielkości lokalu czy miejscu zamieszkania w zależności od potrzeb życiowych i zawodowych - zaznacza Kacprzyk. - Chodzi też o to, aby najemcy mogli czuć się w mieszkaniu jak u siebie - dodaje.
Bank planuje, że najemcy będą mogli wprowadzić się do mieszkań jeszcze w tym roku
Mieszkania mają wynajmować też osoby, których nie stać na zapłatę czynszu. - Najemca będzie podpisywał umowę najmu na okres roczny, z możliwością przedłużenia, i wprowadzać się będzie do gotowego do zamieszkania lokalu z wyposażoną łazienką i kuchnią - dodaje prezes. Przy podpisywaniu umowy pod uwagę będzie brana tylko zdolność do zapłaty miesięcznej należności, a nie np. wiek.
W opinii prezesa BGK polski rynek wynajmu mieszkań ma duży potencjał. - Według różnych szacunków w Polsce potrzeba ponad 700 tysięcy lokali. Polska z 356 mieszkaniami na 1000 mieszkańców zajmuje jedno z ostatnich miejsc w UE - dodał.
Dlatego działania mają być kompleksowe. Fundusz nie będzie kupował pojedynczych mieszkań, lecz całe budynki z lokalami lub będzie zlecał ich budowę. W najbliższych latach BGK planuje zainwestować poprzez Fundusz 5 mld zł na zakup ok. 20 tys. mieszkań w największych miastach. Chodzi o Warszawę, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Poznań i Łódź.
W pierwszym roku bank chce wydać w ramach funduszu tylko część pieniędzy. Najwięcej inwestycji zaplanowano w kolejnych dwóch latach. Docelowo pula wszystkich lokali na wynajem ma sięgnąć nawet 20 tys. w całej Polsce.
