Projekt ustawy zakłada możliwość konfiskaty majątku przedsiębiorcy, nawet bez prawomocnego skazania za przestępstwo (art. 5.3 projektu). Konfiskata może dotyczyć także sytuacji, w której przedsiębiorca w nieświadomy sposób uzyskał korzyść majątkową z powodu przestępczej działalności kogoś innego. Dodatkowo pracownicy, którzy doniosą na swoją firmę np. na "niezachowanie należytej staranności", mają podlegać ochronie przed zwolnieniem. Mogą też uzyskać odszkodowanie od firmy do 1 mln złotych. Choć ustawa ma na celu walkę z mafiami paliwowymi, wyłudzeniami VAT i łamaniem prawa w rzeczywistości może uderzyć w uczciwych polskich przedsiębiorców.
Polski rząd będzie konfiskował majątki firm? Kontrowersyjny projekt ustawy
Tekst ustawy budzi niepokój przedsiębiorców, nawet uczciwych. Polski rząd tworzy kolejny projekt, który dają furtkę do interpretacji nadgorliwym urzędnikom. Wielokrotnie w przeszłości byliśmy świadkami nieuprawnionego niszczenia polskich firm przez działania urzędników. Możliwość konfiskaty majątku przedsiębiorców w ramach odpowiedzialności prawnej podmiotów zbiorowych, bez prawomocnego wyroku skazującego może tylko pogłębić dotychczasowe problemy uczciwych polskich przedsiębiorców.
Biurokracja główną przyczyną emigracji polskiego biznesu
Prowadzenie biznesu w Polsce nie należy do najłatwiejszych, niestety polski rząd nie ułatwia rozwoju biznesu przedsiębiorcom. Informowaliśmy o zwiększeniu uprawnień Krajowej Administracji Skarbowej, od 1 lipca obowiązuje również mechanizm split payment.
Raport Admiral Tax przygotowany we wrześniu 2017 roku potwierdza, że brak przejrzystego prawa i wysoki poziom biurokracji w największym stopniu skłaniają do przeniesienia działalności za granicę. Firma w Anglii w dalszym ciągu pozostaje najpopularniejszym kierunkiem biznesowym wśród polskich przedsiębiorców. Wg minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz Polacy założyli na Wyspach Brytyjskich już ponad 60 tys. firm i liczba ta stale rośnie.
Zbliżający się Brexit dodatkowo motywuje brytyjski rząd do tworzenia preferencyjnych warunków dla biznesu. Zapowiadane obniżenie stawki podatku od osób prawnych (CIT) z poziomu 19-proc. do 17-proc. w roku 2019, w połączeniu z wysoką kwotą wolną od podatku (11 850 funtów, czyli prawie 58 tys. złotych) oraz brak biurokracji stwarzają przyjazne warunki dla prowadzenia biznesu.
