Spis treści
Zakaz handlu w niedzielę - czy obowiązuje wszystkich?
Przyzwyczailiśmy się już do tego, że w niedziele wielkie sklepy są pozamykane. Jednak zakaz handlu w niedzielę nie dotyczy wszystkich. Nie jest bezwzględny, a jego zapisy uwzględniają szereg wyjątków. Dodatkowo właściciele niektórych sklepów wykorzystują przy tym furtki w przepisach, aby zagwarantować sobie możliwość sprzedaży towarów pomimo rzekomego zakazu. Jednak już od 1 sierpnia furtka ta zostanie ostatecznie zamknięta. Wtedy to właśnie wejdzie zaostrzenie prawa w zakresie pracy w placówkach handlowych w niedzielę.
Polecamy
Prawo sklepowe w czasie pandemii
Podczas trwania zagrożenia epidemicznego wprowadzono przepisy, które uwzględniały to, żeby w niedzielę sklepy miały możliwość przyjmowania, rozładowania i wystawienia na półki towarów tzw. pierwszej potrzeby. Choć pracownicy dalej nie mogli sprzedawać produktów, dało to znakomite rozwiązanie właścicielom sklepów. Właściciel sklepów mógł cały czas korzystać z przywileju stanie za kasą. Jednak inaczej było w przypadku wielkich sklepów.
Polecamy
- Dieta na masę i dieta na rzeźbę. Takiego jedzenia musisz unikać przy takim treningu
- Tak jedzenie awokado może pomóc najszybciej schudnąć. W ten sposób stracimy wagę
- Masz problem z seksem? Poznaj proste ćwiczenia poprawiające współżycie!
- Nie tylko Ewa Chodakowska i Anna Lewandowska! Tak ćwiczy Karolina Mieszała
Jak pracodawcy wykorzystali dostępną furtkę?
Dzięki przepisom pozwalającym na przyjście do pracy w niedzielę w ramach wykładania towaru i sprzątania sklepu część pracodawców obeszło obowiązujące przepisy. O ile pracownicy nie mogli obsługiwać nikogo na kasie, o tyle sklep mógł być otwarty. Co więcej, w założeniu specustawa covidowa miała pomagać w czasie pojawienia się problemów z dostawami produktów wynikającymi z pandemii. Choć w praktyce takich problemów praktycznie nie było, pracodawcy z chęcią korzystali z dostępnej opcji.
Kasa samoobsługowa w niedzielę
Popularnym rozwiązaniem było otwieranie sklepów z kasą samoobsługową. Na terenie budynku przebywali pracownicy, jednak nie obsługiwali klientów, a zajmowali się jedynie wykładaniem towarów. Rozwiązanie to miało tę wadę, że nie można było kupować alkoholu (nie było komu weryfikować wieku klienta). Poza tym jednak każdy mógł kupić potrzebne produkty.
Polecamy
- Zatrzymanie wody w organizmie. Czy to niebezpieczne? Jak pozbyć się nadmiaru wody?
- Glutaminian sodu dodają do większości spożywczych produktów. Może Cię zabić!
- Co jeść, aby dożyć ponad 100 lat? Oto lista produktów. Poznaj najzdrowsze menu: lista
- Escobar atakuje smartfony. Może wykraść niemal wszystko. Również dostęp do banku!
Powrót do przepisów
Zaostrzenie obowiązujących przepisów jest efektem zniesienia stanu epidemicznego. Ten obowiązywał do końca czerwca, a niesiony został 1 lipca 2023 roku.
