Dotychczas w woj. łódzkim było czterech komisarzy wyborczych: dla powiatów wokół Łodzi, Piotrkowa Trybunalskiego, Sieradza i Skierniewic.
Po zmianach, które weszły w życie 31 stycznia, komisarzy w naszym województwie będzie siedmiu. Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) podzieliła już Łódzkie zgodnie z nowelizacją Kodeksu wyborczego.
Obszar Łódź I to miasto Łódź oraz pow. brzeziński i łódzki wschodni, natomiast Łódź II to pow. kutnowski, łaski, łęczycki, łowicki, pabianicki, poddębicki i zgierski.
Z kolei pod obszar Piotrków Trybunalski podlegają pow. bełchatowski, piotrkowski, radomszczański i miasto Piotrków Trybunalski.
Obszar Sieradz I objął pow. sieradzki, wieruszowski i zduńskowolski, a Sieradz II - pajęczański i wieluński.
W skład obszaru Skierniewice I wchodzą pow. rawski, skierniewicki i miasto Skierniewice, a Skierniewice II tworzą pow. opoczyński i tomaszowski.
Teraz czekamy już tylko na dobranie komisarzy wyborczych do poszczególnych obszarów. Do tej pory komisarzami wyborczymi mogli być tylko niezawiśli sędziowie, wskazani przez ministra sprawiedliwości, a powoływani przez Państwową Komisję Wyborczą. Po nowelizacji przegłosowanej większością sejmową PiS, komisarzem wyborczym w terenie będzie mógł zostać każdy, kto zgłosi swą aplikację ministrowi spraw wewnętrznych pod warunkiem, że jest co najmniej magistrem prawa i „daje rękojmię należytego sprawowania funkcji”.
Kandydat na komisarza nie może być członkiem partii politycznej ani prowadzić działalności publicznej „niedającej się pogodzić z pełnioną funkcją”. Nie może być to także osoba skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.
Nabór na stanowiska komisarzy (w poprzednim podziale było ich w kraju 51, teraz będzie 100) minister spraw wewnętrznych rozpocznie 16 lutego. Na każdy ze stu rejonów minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński przedstawi po trzech kandydatów Państwowej Komisji Wyborczej. PKW z każdej trójki wybierze i mianuje komisarza. Jeśli Państwowa Komisja Wyborcza ze względu na jakieś zastrzeżenia wobec kandydatur lub z innych powodów tego nie zrobi, komisarzy - zgodnie z nowelizacją - będzie mógł mianować minister Brudziński.
Dotychczas sędziowie będący komisarzami zarabiali w PKW 5368,26 zł brutto miesięcznie. Nowi komisarze otrzymają tyle samo. Ich kadencja potrwa pięć lat.