Nowo powołani żołnierze - ochotnicy stawili się na kieleckiej Bukówce w sobotę, 4 grudnia o godzinie 8.
Ze względu na panującą pandemię wszyscy ochotnicy na wstępie byli poddani testom na obecność koronawirusa.
Przyszli żołnierze to głównie ludzie młodzi. 30 procent to kobiety
Prawie połowę wcielanych osób do 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej stanowią ludzie młodzi – studenci i uczniowie.
Wśród ochotników, nie brakowało również reprezentantów różnych zawodów. Jest pielęgniarka, leśnik, handlowiec, dziennikarz, geodeta, a także prawnik. Wśród wszystkich powoływanych osób było blisko 30 procent kobiet.
- Ochotnicy, którzy do tej pory nie mieli do czynienia ze służbą wojskową rozpoczęli w ten sposób 16-dniowe szkolenie podstawowe, które zakończy złożenie przysięgi wojskowej 19 grudnia. Grupę powołanych ochotników stanowią również rezerwiści, którzy mają za sobą jedną z form służby wojskowej. Dla nich przygotowane jest szkolenie wyrównawcze, które trwa 8 dni
- informował kapitan Marcin Kowal.
Szkolenie w trybie ciągłym i weekendowym
Jak odbywają się szkolenia nowych żołnierzy? Ochotnicy będą odbywać szkolenie w dwóch różnych trybach – ciągłym i sobotnio-niedzielnym. Tryb ciągły oznacza szkolenie od dnia powołania dzień po dniu. Natomiast tryb weekendowy wybrały osoby, które z różnych względów nie mogą przeznaczyć dwóch tygodni na służbę w wojsku. Szkolenie w takiej sytuacji odbywa się przez dwa weekendy w miesiącu i w sumie trwa 4 miesiące, co oznacza również 16 dni szkoleniowych. Obydwie formy są realizowane na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych - Dęba.
Czego nauczą się ochotnicy?
Wykwalifikowana kadra z 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej wyszkoli ochotników z zakresu:
- praktycznych umiejętności posługiwania się bronią,
- zasad zachowania na polu walki,
- przetrwania w trudnych warunkach,
- udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej,
- topografii.
Jak informuje brygada, najważniejsze jest szkolenie strzeleckie, w tym nauka budowy i eksploatacji broni oraz bezpieczne i efektywne posługiwanie się karabinkiem MSMB (Modułowy System Broni Strzeleckiej - red.) "GROT" . Finałem szkolenia podstawowego będzie "pętla taktyczna", podczas której terytorialsi sprawdzą swoje umiejętności w praktyce.
Zwieńczeniem trudu i wysiłku włożonego w wyszkolenie nowych żołnierzy będzie uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się w niedzielę, 19 grudnia na Rynku w Starachowicach - tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Przy wigilijnym stole z pewnością nie zabraknie opowieści z poligonu.
Jak można się zgłosić do służby?
Kandydaci, którzy chcą wstąpić w szeregi 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, powinni zgłaszać się do najbliższej Wojskowej Komendy Uzupełnień, która odpowiada za przeprowadzenie kwalifikacji. Wszelkich informacji dotyczących służby w 10 ŚBOT, oraz sposobie złożenia wniosku ochotnicy uzyskają u rekrutera pod numerem telefonu: 792-186-461. Warunkiem wstąpienia do formacji jest między innymi polskie obywatelstwo, pełnoletniość i niekaralność, a także dobry stan zdrowia.
