Nowa lista leków refundowanych oznacza duże zmiany w sytuacji chorych, zwłaszcza w przypadku pacjentów z cukrzycą.
- Do refundacji trafiają leki bardzo skuteczne i potrzebne. Obniżają masę ciała, a jest to niezwykle ważne, bo wielu pacjentów z cukrzycą jest otyłych - mówi prof. Edward Franek z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. - Leki te zmniejszają również ryzyko chorób sercowo-naczyniowych - dodaje.
Pacjenci będą mogli skorzystać z nowego połączenia insulin w postaci preparatu Ryzodeg. Zniżką będą objęte także inkretyny stosowane „jeszcze przed włączeniem insuliny, leczonych co najmniej dwoma doustnymi lekami hipoglike-mizującymi od co najmniej 6 miesięcy”. To medykamenty nowej generacji, które pełnią funkcję analogów hormonów i zwiększają wydzielanie insuliny.
- Inkretyny będą refundowane dla pacjentów z BMI>=35. Pozostałe wskazania są identyczne jak przy flozynach. Inkretyny powodują zmniejszenie stężenia glukozy we krwi, mają też wpływ na zmniejszenie masy ciała i obniżenie ryzyka sercowo-naczyniowego - poinformował Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia.
O zmiany w refundacji zabiegały od dłuższego czasu stowarzyszenia pacjentów i towarzystwa diabetologiczne. Wprowadzone zniżki oznaczają znaczne odciążenie chorych.
- Od około 5 lat walczyliśmy o wprowadzenie tych leków na listę refundacyjną. To duży sukces, ponieważ są to hormony dojelitowe, które pomagają uregulować metabolizm chorych na cukrzycę - cieszy się Krystyna Kiedrowicz z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Gdańsku.
Styczniowa aktualizacja jest również dobrą wiadomością dla pacjentów z zaburzeniami psychicznymi. Od nowego roku zniżką zostanie objęty Depra-tal - lek stosowany w przypadku depresji, a także Brintellix - wskazany w przypadku leczenie dużych epizodów depresyjnych u dorosłych.
- Jeżeli chodzi o wymienione leki stosowane w przypadku zaburzeń depresyjnych, to refundacja była oczekiwana. Leki te są stosowane sto-sunkowo często i głównym ograniczeniem do tej pory był właśnie ich koszt. Jest to na pewno dobra wiadomość dla pacjentów, oczywiście w zależności od poziomu zastosowanej refundacji - ocenia dr Jędrzej Nowaczyk, specjalista psychiatrii z Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku.
To jednak nie wszystkie zmiany. Ministerstwo zapowiedziało też wprowadzenie rozszerzenia wskazań refundacyjnych w przypadku preparatu ograniczającego odpowiedź organizmu na alergeny.
- Nowością na liście będzie poszerzenie możliwości terapii lekiem Xolair (omalizumab), który zostanie objęty refundacją dla dzieci w wieku 6-11 lat w leczeniu ciężkiej astmy alergicznej oraz pokrzywki spontanicznej - informuje resort.
Nowe pozycje na liście
- Depratal (duloksetyna)
- Brintellix (wortioksetyna)
- Trevicta (paliperidon)
- Ryzodeg (insulinum degludecum + insulinum aspartum)
- entekawir i tenofowir
- Trulicity (dulaglutidum)
- Ozempic (semaglutidum),
Nie jedz tego, kiedy bierzesz leki. Ta żywność wchodzi w interakcje z lekami
Nie jedz tego, kiedy bierzesz leki. Ta żywność wchodzi w int...
