Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy zakończyła prace nad zmianami w Kodeksie pracy. Trwały one kilkanaście miesięcy. Teraz propozycjami zajmie się Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. A wiele zmian zaproponowanych w Kodeksie pracy jest kontrowersyjnych...
Poza istotnymi dla pracownika zmianami, wielu wskazuje na główny cel, jaki przyświeca planowanej nowelizacji (rząd Prawa i Sprawiedliwości niechętnie się do tego przyznaje). Chodzi o ozusowanie wszelkich naszych dochodów. Do minimum ma zostać ograniczone świadczenie pracy na umowie, bez odprowadzania składek do ZUS.
Nowy Kodeks pracy 2018
Co zmieni się w Prawie pracy, jeśli propozycje zostaną zatwierdzone? Sprawdźmy.
Nie wykorzystałeś urlopu? Przepadnie!
Lepiej dobrze zaplanować urlop. Jeśli nie wykorzystasz przysługujących ci dni w danym roku kalendarzowym, będziesz miał na to czas jedynie w I kwartale kolejnego roku. Jeśli przekroczysz termin, twój urlop przepadnie. Nawet jeśli będziesz składał wnioski, a pracodawca odmówi (bo na przykład twój urlop spowodowałby kłopoty w ciągłości funkcjonowania zakładu pracy).
Likwidacja urlopu na żądanie
Prawo wzięcia czterech niezaplanowanych dni urlopu w roku wprawdzie ma pozostać, ale w propozycji nowego Kodeksu pracy znalazł się zapis, że urlop taki trzeba będzie zaplanować najwcześniej 24 godziny przed jego wzięciem. Jak zaplanować wypadki losowe na 24 godziny przed ich zdarzeniem? To oznacza de facto likwidację urlopu na żądanie w nowym kodeksie pracy, jeśli zapis zostanie zachowany.
Zobacz również:
Sklepy otwarte w niedzielę wolną od handlu. Jakie sklepy mog...
Rozwiązanie umowy z pracownikiem - nowe zasady
Zgodnie z propozycją zmian w Kodeksie pracy, pracodawca będzie musiał poinformować pracownika o tym, że chce go zwolnić. Ma również odbyć z pracownikiem rozmowę i w ciągu 7 dni od niej podjąć ostateczną decyzję. Jeśli pracodawca poinformuje o zamiarze zwolnienia na 30 dni zniesiony zostaje okres ochronny pracownika obowiązujący w czasie urlopu lub zwolnienia lekarskiego (sytuacja ma dotyczyć również kobiet w ciąży, ale na ich zwolnienie pozwolenie musi wydać PIP).
* Pracodawca nie będzie obowiązku wcześniejszego informowania, jeśli zatrudnia mniej niż 10 osób.
Nowe prawo pracy 2018. Ile dni urlopu
26 dni urlopu dla wszystkich
Obecnie liczba dni urlopu zależy od stażu pracy. Zgodnie z proponowanymi zmianami w Kodeksie pracy, każdy będzie miał prawo do 26 dni urlopu, bez względu na staż pracy.
Pracodawca musi złożyć ofertę pracy
Likwidacja stanowiska pracy? Pracodawca musi złożyć pracownikowi ofertę innej pracy, do której ten ma kwalifikacje (albo może je łatwo zdobyć) - to jedna z propozycji zmian w Prawie pracy.
6 niedziel w roku do pracy
W firmach do 50 pracowników pracodawca będzie mógł sześć niedziel w roku wyznaczyć jako dni pracujące.
Nowy Kodeks Pracy 2018. Co się zmieni?