Nowy kodeks pracy 2019 do zmiany: Urlopy i nadgodziny. Rząd rozwiewa wątpliwości

mj
Nowy kodeks pracy: zmiany
Nowy kodeks pracy: zmiany
Nowy kodeks pracy 2019: Projekt zmian w kodeksie pracy jest cały czas aktualny. To znaczy, że posłowie wrócą do zmian w urlopach i nadgodzinach, ale także zasadach L4. To właśnie dwa pierwsze zagadnienia budzą największe kontrowersje. Według koncepcji z marca nowego kodeksu, pieniądze za dodatkowe godziny pracy miałyby być wpłacane na specjalne konto, a nie na konto pracownika. Urlop z kolei miał być wykorzystany w roku kalendarzowym. Te pomysły na razie trafiły do zamrażarki.

Nowy Kodeks Pracy 2019: Zmiany

Zmiany w urlopach i nadgodzinach były najbardziej kontrowersyjne
Na zmiany w kodeksie pracy czekają zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, choć ich oczekiwania są skrajnie różne. Kodeks pracy na nowo chciał napisać rząd, jednak teraz wiadomo już, że choć projekt został przygotowany, to zmiany nie wejdą w życie w tej kadencji.

Na temat zmian w Kodeksie Pracy podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy wypowiedział się wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Jego zdaniem nowy Kodeks Pracy jest potrzebny, ale nie ma szans, aby w tej kadencji rozpocząć pracę nad przepisami.

SPRAWDŹCIE KONIECZNIE
PRAWDA I MITY O NOWYM KODEKSIE PRACY

Jestem przekonany, że nowy kodeks pracy w Polsce jest potrzebny, odpowiadający na większą elastyczność, na takie kwestie, które powinny być uregulowane, ale nie przeregulowane. To jest przed nami, w tej kadencji parlamentu już to się nie uda, ale myślę, że następna kadencja do tego wróci" - powiedział wiceminister.

Jak czytamy na portalu gazetaprawna.pl, wiceminister "ocenił, że materiał wypracowany przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy jest obszerny i wartościowy i warto do niego wrócić". Potwierdził zatem, że projekt zmian, jaki przedstawiono w marcu tego roku, nie pójdzie w całości do kosza.

NOWY KODEKS PRACY 2019: PROPONOWANE ZMIANY

Największe kontrowersje wzbudziły zmiany dotyczące nadgodzin? Choć ministerstwo szybko się z nim wycofało. Do tej kwestii odniosło się na Twitterze. Zaprzeczyło, że trwają pracę nad takimi rozwiązaniami, choć pojawiły się one w początkowym projekcie zmian.

Ponadto w kwestii urlopów - resort wcześniej bo 16 sierpnia wydał komunikat następującej treści: "W związku z pojawiającymi się w mediach doniesieniami na temat urlopów wypoczynkowych MRPiPS informuje, że w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie są prowadzone obecnie żadne prace dotyczące urlopów wypoczynkowych".

Na stronie ministerstwo można jednak dalej znaleźć projekty zmian w kodeksie pracy z marca tego roku. Co zakłada?

**

Płaca minimalna 2019: Ile na rękę?

**

Nowy Kodeks Pracy 2019: Nadgodziny. Kiedy dostaniemy pieniądze?

Fundusze zgromadzone na specjalnym koncie, według zmian jakie miały nastąpić w Kodeksie Pracy 2019 miały zostać rozdysponowane w następujący sposób:

  • Pracodawca może wysłać swojego pracownika na bezpłatny urlop
  • Obniżyć wymiar czasu pracy i różnice wypłacać z środków zgromadzonych za nadgodziny
  • Pracownik będzie mógł wystąpić o bezpłatny urlop, ale zgodę na to będzie musiał wyrazić pracodawca

Konto, na którym według przepisów zawartych w nowym Kodeksie Pracy miały być zbierane pieniądze za nadgodziny miało zostać zamknięte wraz z rozwiązaniem umowy. Wtedy pracodawca powinien wypłacić pieniądze pracownikowi, jednak w praktyce będzie mógł zwolnić pracownika ze świadczenia pracy i płacić mu za pracę z rachunku nadgodzin.

Nowy kodeks pracy 2019: Jakie zmiany?

16 sierpnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydało komunikat następującej treści: "W związku z pojawiającymi się w mediach doniesieniami na temat urlopów wypoczynkowych MRPiPS informuje, że w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie są prowadzone obecnie żadne prace dotyczące urlopów wypoczynkowych".

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Nowy Kodeks Pracy 2019: Niewykorzystany urlop przepadnie

**

Płaca minimalna 2019: Ile wyniesie?

**

Nowy Kodeks Pracy miał przewidywać jednolity wymiar urlopu dla wszystkich, niezależnie od stażu pracy czy wykształcenia. Miało być to 26 dni w roku kalendarzowym. Teraz urlop można "chomikować", po zmianach w Kodeksie Pracy 2019, takiej możliwości miało nie być.

Zmiany w Kodeksie Pracy 2019 zakładają, że niewykorzystany urlop nie będzie się zbierał, tylko przepadnie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

f
fg
Tak, to byly meczace wybory. Ludzie maja dosyc awantur. PIS musi wyciagnac z przegranej wnioski- ze nie oplaca sie antagonizowac duzej czesci Narodu ktora po pierwsze nie jest wierzaca, ma rodowod z rodzin dawnej PRLowskiej nomenklatury, mlodych ludzi ktorzy nie pamietaja PRL i maja to w d**** kto wtedy kim byl. Wiekszosc chce spokoju a nie ciaglego rozliczania, szukania haków i dzielenia na sorty. Ja sam wywodze sie z PZPR i jestem dumny z tego. Trzeba sobie przekazac znak pokoju- tego przeciez was katolikow ucza na mszy w kosciele. Jezeli katolicy PISowscy nareszcie zaakaceptuja ze PRL bylo tez pozytywnym czasem w historii Polski i ze ludzie o innych pogladach maja do nich prawo i nie sa wcale gorsi od tych ktorzy sami siebie uwzaja za "jedynych Polakow" a innych za "ruskie przybłędy" to moze wtedy skonczy sie ta wojna polsko- polska ktora ośmiesza i osłabia nasz kraj. Wybory pokazaly Kaczynskiemu ze bazujac tylko na nienawisci i narodowym szowinizmie ocierajacym sie momentami o faszyzm moze otrzymac maksymalnie owe 32% wyborcow. Polacy, takze ci z rodowodem z PZPR wiedzą ze jestesmy przekornym Narodem i ze nie lubimy zadnych monopartii lub ludzi probujacych na siłe narzucac nam jakąs religie czy przekonania. Dlatego nawet i 1000 plus PISowi nie pomoze kiedy ludzie czuja sie ze zagrozona jest wolnosc i demokracja.
d
dsf
Bruski wygrał juz w pierwszej turze co się w Bydgoszczy nigdy przedtem nie zdażyło i ma po raz pierwszy stabilna wiekszosc w Radzie Miasta nawet bez koalicjantow z SLD. Tymczasem w Toruniu kandydat PO pan Lenz przegrał z „bezpartyjnym” Zaleskim wiec Bruski musi wykorzystać ze ma teraz "szersze plecy " w regionalnej PO i zmusić groźbami lub szantażem Calbeckiego i owego Lenza zeby dawali wiecej kasy dla Bydgoszczy bo jak sie Bydgoszcz zbuntuje to regionalna PO dostanie taki cios z którego by sie juz nie podniosła. Ponieważ Lenz przegral to Bruski powinien stac się regionalnym szefem PO tym bardziej ze Bydgoszcz jest nie tylko najwiekszym miastem regionu ale także glownym bastionem regionalnej PO.
M
Mariusz
Jedzie socjalizmem.
Czy zostaniesz po godzinach, czy nie to dostaniesz tyle samo.
Może zacznijcie od tego, żeby nie traktować pracowników jak idiotów.
Z
Zxn
"Pracodawca może wysłać, ale pracownik musi mieć akceptację w sprawie urlopu bezpłatnego" - brak równości stron w umowie. Dziękuję za uwagę.
S
Solo
"Pracownik będzie mógł wystąpić o bezpłatny urlop, ale zgodę na to będzie musiał wyrazić pracodawca "- tak jest i teraz to żadna zmiana.
Natomiast co to za tekst:
"Fundusze zgromadzone na specjalnym koncie, według zmian jakie miały nastąpić w Kodeksie Pracy 2019 miały zostać rozdysponowane w następujący sposób: Pracodawca może wysłać swojego pracownika na bezpłatny urlop....." jak bezpłatny to po co gromadzić fundusze za nadgodziny skoro i tak nie będą wypłacone? nikt nie będzie wypracowywał nadgodzin i chyba o to chodzi
P
PISFAN
PIS nie będzie wprowadzał niewygodnych dla siebie zmian z tym poczeka na wybory i dopiero po nich te zmiany wprowadzą oczywiście jeżeli je przegrają tak żeby było na innych
E
Eryt
Drodzy Czytelnicy. Nowy kodeks pracy - to ma być dla pracownika a nie dla pracodawcy.
Teraz już pracownicy muszą walczyć ostro o swoje prawa. A z takimi zmianami to wrócą do robienia za " czarnucha".
1- Nadgodziny to maja być płatne ( stawka + 50% lub stawka + 100%) na konto pracownika
2-Urlop ( decyduje o terminie i wykorzystaniu pracownik, jest prawem nabytym i nie może przepaść)
3- Ochrona 5 lat przed emeryturą

Ludzie nie dajcie się wykorzystywać.
Wróć na i.pl Portal i.pl