Nowy pakiet energetyczny dla Ukrainy. Połączy polskich i ukraińskich przedsiębiorców?

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Przewodniczący Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych oraz Pełnomocnik Rządu RP ds. Odbudowy Ukrainy Paweł Kowal podczas IX edycji konferencji„Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju" na Politechnice w Rzeszowie, 9 bm. (
Przewodniczący Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych oraz Pełnomocnik Rządu RP ds. Odbudowy Ukrainy Paweł Kowal podczas IX edycji konferencji„Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju" na Politechnice w Rzeszowie, 9 bm. ( PAP/Darek Delmanowicz
Polska pomoc energetyczna dla Ukrainy to nie tylko dostarczanie energii, ale także budowanie mostów współpracy gospodarczej. Pełnomocnik rządu ds. odbudowy Ukrainy podczas poniedziałkowej konferencji naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju” opowiedział o pakiecie energetycznym, który otwiera przed polskimi firmami szerokie perspektywy rozwoju na ukraińskim rynku.

Spis treści

Pakiet niesie korzyści dla obu państw

Polska podejmuje zdecydowane działania, aby wesprzeć Ukrainę w obliczu kryzysu energetycznego. Jak podkreślił Paweł Kowal, pełnomocnik rządu ds. odbudowy Ukrainy, przygotowany został specjalny pakiet energetyczny dla naszego wschodniego sąsiada.

Pakiet ten jest korzystny, bo buduje potencjał polskiego eksportu, pozwala zużyć zgromadzony węgiel, pozwala uruchomić polski przemysł, pozwala zarobić. Ale najważniejsze, że pozwala Ukraińcom przetrwać – powiedział Kowal.

Według pełnomocnika rządu ds. odbudowy Ukrainy w najbliższych miesiącach kwestia energetyczna będzie kluczowa dla naszego sąsiada. Dodał, że Rosja prawdopodobnie zniszczyła w tym kraju od 70 do 80 proc. infrastruktury energetycznej.

To oznacza, że w niekorzystnym scenariuszu może się okazać, że czeka nas fala uchodźców energetycznych. Żeby temu zapobiec my musimy zareagować. Jesteśmy gotowi do takiej reakcji, do sprzedaży Ukrainie dużej puli energii, tak żeby się czuli trochę bezpieczniej – powiedział.

Pakiet energetyczny dla Ukrainy szansą dla polskich firm

Kowal zaapelował do polskich firm, które chciałyby wziąć udział w odbudowie Ukrainy, szczególnie w sektorze energetycznym, do zgłaszania swoich pomysłów i projektów do BGK.

Nawet polskie małe firmy mają szansę na to, aby z tego programu odbudowy Ukrainy skorzystać. Trzeba mieć tylko partnera w Ukrainie i można dostać dobry kredyt albo gwarancje kredytową. A projekty energetyczne, na sto procent, będą promowane – powiedział Kowal.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl