Nowy przedmiot od września w szkołach. Obowiązkowa wiedza o zdrowiu

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Od września jednym z obowiązkowych tematów lekcji wychowawczych w szkołach podstawowych i średnich będzie wiedza o zdrowiu. Nie będzie to jednak odrębny przedmiot, o wprowadzenie którego apelował rzecznik praw pacjenta.

Wychowawca będzie mógł poruszać tematy dotyczące praw i obowiązków pacjenta, organizacji systemu ochrony zdrowia w Polsce, podstawowych informacji o chorobach i sposobach ich leczenia, zasad pierwszej pomocy, podstaw zdrowego odżywiania się i redukcji stresu.

Na lekcjach o zdrowiu zależało rzecznikowi praw pacjenta. W sierpniu ubiegłego roku apelował on do ministrów zdrowia i edukacji o wprowadzenie odrębnego przedmiotu, gdyż jego zdaniem elementy edukacji zdrowotnej, pojawiające się np. w ramach lekcji biologii to za mało.

Niedostatek tej edukacji sprawia, że dorosłym pacjentom brakuje podstawowych informacji o tym, jak zadbać o kondycję swojego organizmu i gdzie w szukać pomocy.

Jak podkreślał w swoim piśmie RPP "część pacjentów nie wie, jakie są zadania lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, inni po świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej udają się do szpitalnego oddziału ratunkowego. Z przeprowadzonych rozmów wynika, że chorzy nie rozumieją zagrożeń związanych z niestosowaniem się do zaleceń lekarskich".

Jak podkreślają specjaliści, powszechna wiedza o zdrowiu i profilaktyce to jeden z kluczowych elementów skutecznej walki z groźnymi chorobami.

Dzieci powinny w szkole nauczyć się:

  • jakie jest ich miejsce w systemie ochrony zdrowia,
  • poznać podstawy profilaktyki,
  • dowiedzieć się dlaczego należy myć ręce
  • jak unikać niezdrowej żywności.

Dorośli Polacy mają niewielką wiedzę na ten temat, a przykładem może być np. stosunek Polek do badań cytologicznych. Mimo że są one darmowe, ciągle korzysta z nich niski odsetek kobiet. Wynika to między innymi ze strachu i niewłaściwego postrzegania roli profilaktyki.

Za edukacją zdrowotną opowiedzieli się również eksperci uczestniczący przed rokiem w ministerialnej debacie „Wspólnie dla zdrowia” oraz Najwyższa Izba Kontroli.

Z szacunków wynika, że wydatki na wychowanie prozdrowotne i kształtowanie nawyków dobrych dla serc, płuc czy układu odpornościowego wynoszą obecnie zaledwie 1,5 proc. budżetu przeznaczanego na zdrowie Polaków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl