Spis treści
Światowy dzień zdrowia 2025 pod hasłem: „Zdrowe początki, pełna nadziei przyszłość”
Światowy Dzień Zdrowia został ustanowiony w 1948 roku przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Jego celem niezmiennie pozostaje podnoszenie świadomości społecznej na temat zdrowia oraz promowanie działań na rzecz jego ochrony.
W 2025 roku obchody koncentrują się na wyjątkowo istotnym zagadnieniu – zdrowiu matek, noworodków i dzieci.
Hasło tegorocznej kampanii: „Zdrowe początki, pełna nadziei przyszłość” podkreśla, że inwestowanie w zdrowie kobiet w ciąży, nowo narodzonych dzieci i całych rodzin jest kluczowym fundamentem rozwoju zdrowych społeczeństw.
Dobre zdrowie w pierwszych latach życia ma ogromne znaczenie nie tylko dla samych dzieci i ich rodzin, ale także dla przyszłości ludzi zamieszkujących różne zakątki świata. Prawidłowa opieka medyczna nad kobietą w ciąży, bezpieczny poród oraz wsparcie zdrowotne w pierwszych miesiącach i latach życia dziecka decydują o jego dalszym rozwoju, odporności, a nawet możliwościach edukacyjnych i zawodowych w dorosłości.

Tegoroczna kampania WHO nie tylko zwraca uwagę na znaczenie zdrowego startu w życie, ale również apeluje do rządów, organizacji społecznych i środowisk medycznych o zwiększenie działań na rzecz ograniczenia możliwych do uniknięcia zgonów matek i noworodków. Istotnym elementem działań jest promowanie profilaktyki zdrowotnej, edukacja oraz zapewnienie powszechnego dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej.
Dane zgromadzone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) pokazują, że każdego roku około 300 tys. kobiet traci życie w wyniku ciąży lub porodu, ponad 2 miliony dzieci umiera w pierwszym miesiącu życia, a około 2 miliony rodzi się martwych.
W materiałach edukacyjnych, związanych z rozpoczęciem kampanii, Światowa Organizacja Zdrowia przedstawia szereg dolegliwości, z którymi borykają się kobiety po urodzeniu dziecka. Aż:
35 proc. z nich doświadcza bólu podczas stosunku płciowego,
32 proc. cierpi na bóle pleców,
11-17 proc. zmaga się z depresją,
9-24 proc. odczuwa lęk,
11 proc. boryka się z niepłodnością wtórną,
8-31 proc. zmaga się z nietrzymaniem moczu.
Wśród innych problemów znajdują się ból krocza oraz strach przed kolejnym porodem. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) tym kontekście szczególnie podkreśla istotną rolę opieki położniczej, która jest kluczowa dla zdrowia psychicznego i fizycznego kobiet po porodzie.
W ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia 2025, WHO oraz jej partnerzy podejmują szereg działań mających na celu wsparcie kobiet w ciąży, rodziców oraz opiekunów. Kluczowe aspekty tegorocznej kampanii obejmują:
edukację na temat zdrowej ciąży, wsparcie w przygotowaniach do porodu,
profilaktykę chorób noworodkowych,
zapewnienie opieki psychologicznej dla matek i rodzin.
WHO stawia także nacisk na promowanie współpracy między rodzicami, opiekunami i pracownikami służby zdrowia, aby zapewnić odpowiednią opiekę krytyczną, a także na wspieranie skutecznych inwestycji poprawiających zdrowie kobiet i najmłodszych pacjentów.
Istotnym celem tegorocznej kampanii jest też podniesienie świadomości na temat luk w przeżywalności matek i noworodków oraz konieczności nadania priorytetu długoterminowemu dobrostanowi kobiet.