Nowy system ostrzegania przed zagrożeniami pogodowymi w fazie testów. Burza? Silny wiatr? Nawałnica? Dostaniesz SMS z ostrzeżeniem

EA
Karolina Misztal
Już wkrótce informacja o nadchodzących wyładowaniach pogodowych będzie wysyłana SMS-em do wszystkich mieszkańców zagrożonego województwa. System jest obecnie testowany, docelowo ma zacząć funkcjonować w grudniu br. Nowy system ostrzegania przed zagrożeniami pogodowymi to efekt nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego.

Dzięki porozumieniu Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa oraz przedstawicieli operatorów, już wkrótce informacja o nadchodzących wyładowaniach pogodowych będzie wysyłana SMS-em do wszystkich mieszkańców zagrożonego województwa. System jest obecnie testowany, docelowo ma zacząć funkcjonować w grudniu br.

ZOBACZ TAKŻE: 10 porad, jak przetrwać burzę!

Nowy system ostrzegania przed zagrożeniami pogodowymi to efekt nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca br. Nakłada ona na operatorów obowiązek niezwłocznego, nieodpłatnego wysłania, na żądanie dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez niego obszarze.

Choć wspomniana wyżej nowelizacja wejdzie w życie dopiero z dniem 12 grudnia br., pilotaż nowego systemu został uruchomiony wraz z początkiem wakacji.

ZOBACZ TAKŻE: Kiedy będzie burza? Sprawdź na interaktywnej mapie [RADAR OPADÓW, MAPA BURZOWA, MAPA BURZY ONLINE]

„Chodziło o to, aby w szczególności w okresie wakacyjnym wypoczywający mogli dostawać ostrzeżenia o ewentualnych zagrożeniach (np. o nagłych zjawiskach pogodowych takich jak intensywne burze czy gwałtowne nawałnice). Dzięki temu informacja o zagrożeniu dotrze do abonentów sieci znajdujących się na obszarze zagrożonego województwa” - czytamy w komunikacie ministerstwa cyfryzacji.

- Zależało nam bardzo, by okres wakacyjny, który w Polsce jest najbardziej newralgiczny pod względem gwałtownych zjawisk pogodowych, wykorzystać do testów systemu. To pozwoli nie tylko na zmniejszenie ryzyka związanego np. z nawałnicami, ale także na optymalizację samego systemu – wyjaśnia Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Jak docelowo działać ma nowy system?

- Ministrowie, kierownicy urzędów i instytucji centralnych oraz wojewodowie będą przekazywali informację o zagrożeniu do Rządowego Centrum Bezpieczeństwa [które pełni funkcję krajowego centrum zarządzania kryzysowego, 24 godziny na dobę monitoruje sytuację w kraju pod kątem wystąpienia różnego rodzaju zagrożeń – przyp. red.], które przekaże ją operatorom telekomunikacyjnym do niezwłocznego i nieodpłatnego wysłania – mówi Krzysztof Malesa, zastępca dyrektora RCB.

Swoje uwagi do systemu każdy będzie mógł zgłaszać m.in. za pośrednictwem adresu mailowego: [email protected].

- Wierzymy, że dzięki temu systemowi skuteczność ostrzegania będzie dużo większa – zaznacza Paweł Majewski, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Ale to nie wszystko. Operatorzy pracują już także nad technicznym wdrożeniem rozwiązania, które umożliwi docelowo wysyłanie powiadomień o nadchodzących zagrożeniach pogodowych na obszarze mniejszym niż województwo.

ZOBACZ TAKŻE: Jak zachować się w czasie burzy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl